Yörüngemizdeki Yapay Uydu Çöplüğü

Kaç tane oldukları tam olarak bilinmese de gezegenimizin yörüngesinde çok sayıda uydu bulunmaktadır. Üstelik bunların çoğu çalışmamakta veya yakıtı bitmiş bir vaziyettedir. Birçok farklı ülkenin iletişim, bilimsel inceleme ya da askeri amaçla uzaya gönderdiği uydular, yörüngemizde dolanmaktadır. Bugüne kadar uzaya iletişim ve bilimsel amaçlar için gönderilen yaklaşık dört yüz uydu bulunduğu bilinmektedir. Ancak bu sayı da kesin bilgi değildir. Askeri uyduların sayısı hakkında ise bir şey söyleyebilmek gerçekten çok güç. Çünkü ülkeler askeri uyduları “ülke sırrı” olarak gördükleri için bu amaçla uzaya gönderilen uyduların sayısını gizlemektedirler. Yine de diğer uyduların birkaç katı kadar da askeri uydu gönderildiği tahmin edilmektedir. Yani yörüngemizde dolaşan askeri uyduların sayısının yaklaşık olarak 3 bin civarında olduğu düşünülmektedir.
Ülkelerin askeri uyduları bir sır gibi sakladığı gerçeğini Amerika en net şekilde göstermiştir. Amerika Birleşik Devletleri, NASA’ya Hubble kadar güçlü iki tane teleskop hediye etmişti. Bu uyduların artık kullanılmayacağı için hediye edildiği açıklanmıştı. NASA dahi bu uydulardan haberdar değildi. Bu yüzden bu uyduların nasıl kullanılacağı konusunda çalışmalara başlamışlardı. Bu durum aslında askeri gizliliğin boyutlarının vahimliğini de gözler önüne sermeye yetiyor. Çünkü bilim dünyası Hubble Uzay Teleskobu’nu eşi olmayan, harika bir uzay aracı olarak görmekteyken Amerika Birleşik Devletlerinde zaten bu kalitede iki adet gözlem aracı mevcutmuş üstelik bunları yıllardır kullanıyorlarmış. İşte bu sebeplerden dolayı yörüngemizdeki uydu sayısına dair tam olarak sayısal değerler bilinmemektedir.

Dünya’nın yörüngesinde sadece uydular değil, uyduların enkaz parçaları da gezinmeye devam etmektedir. Uçuş sırasında veya herhangi başka sebeplerden parçalanan uyduların irili ufaklı birçok parçası da yörüngemizde dolanmaktadır. Bu parçaların yaklaşık olarak 25 000 kadarı ise SSN yani Uzay Gözlem Ağı ‘nın gözlemi altındadır. Yukarıdaki şekilde ise yörüngemizdeki bilinen yapay uyduları görmektesiniz.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder