Yıldızlar Neden Titriyormuş Gibi Görünürken Gezegenler Sabit Görünür?

Gökyüzüne baktığımızda yıldızlar sanki yanıp sönüyorlarmış gibi görünür. Aslında yıldızların ışıkları titremez veya yanıp sönmez. Yani yıldızların ışıkları sabittir. Peki neden yanıp sönüyorlarmış gibi görünürler? Bunun sebebi atmosferden geçip bize ulaşan yıldız ışıklarının atmosferde uğradığı etkilerdir. Eğer atmosfer sakinse gözümüze ulaşan yıldız ışıkları (ışık ışınları) tek yol izleyerek ilerlerler. Fakat atmosfer sakin değilse yani atmosferde herhangi bir hareketlilik varsa  yıldızlardan gelen ışık ışınları farklı yollardan gözümüze ulaşırlar. Bu da yıldızlar ışıldıyormuş gibi bir görüntü oluşmasına sebep olur.
Ufka daha yakın olan yıldızlar daha fazla titriyormuş gibi görünürler çünkü atmosfere neredeyse teğet olarak geldikleri için daha çok yol alırlar. Bundan dolayı daha yoğun bir atmosfer tabakasından (daha kalın) geçmek durumunda olurlar. Atmosferin yoğunluğuna göre ışığı kırma oranı da değişir. Yani soğuk hava sıcak havadan daha yoğun olduğu için soğuk havalarda ışık daha fazla kırılırken; sıcak havalarda daha az kırılır. Yıldızlardan gelen ışık ışınları Dünya atmosferindeki sıcak ve soğuk tabakalardan geçerken sürekli farklı oranlarda kırılmaya uğrar. Bunun yanında beyaz ışık farklı renklerin bir araya gelmesinden meydana gelir. Dalga boyları farklı olan renklerin doğal olarak kırılmaları da farklı olarak meydana gelir. İşte bu durumlardan dolayı yıldız hem yanıp sönüyormuş gibi görünür. Bu durumu açıklamaya yardımcı olacak bir durumla hemen hepimiz karşılaşmışızdır.  Havanın çok sıcak olduğu bir günde ileri doğru bakarken yolun üstündeki sıcak hava sebebiyle uzaktaki binalar veya nesneler biraz bulanık olarak görünürler. Bu bulanıklık titreme veya hareket etme gibi de algılanabilir. Gökyüzüne baktığımızda da benzer bir durum yaşanır.

Gelelim çıplak gözle görebildiğimiz gezegenlere. Güneş Sistemi’ndeki 5 gezegeni sadece gözümüzle gözlemleyebiliriz. Fakat bu gezegenler diğer yıldızlar gibi yanıp sönmezler. Peki ne oluyor da gezgenler ışıldamıyor? Gezegenlerden gelen ışıklar kırılmıyorlar mı? Bunun sebebiyse gezegenlerin ve yıldızların Dünyamıza olan uzaklığıdır. Bu gezegenler yıldızlara oranla dünyamıza çok çok yakındırlar. İşte bu yüzden gezgenlerden gelen ışıklar daha yakından gelir ve daha yoğun olarak atmosfere varır. Tabi ki bu yoğun ışık da atmosferden geçerken bir kırılmaya uğrar fakat bu kırılma gezegenin yanıp sönüyor gibi görünmesine yetecek kadar bir kırılma değildir. Bu yüzden ışıldıyor gibi gözükmezler.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder