Yıldız Oluşum Merkezi: Tarantula Bulutsusu

Bizden yaklaşık olarak 170 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan Tarantula Bulutsusu, ilk gözlendiğinde bir yıldız olduğu düşünülmüştü. Fakat 1751 yılında gök bilimci Nicolas Louis de Lacaille, bunun bir yıldız olmadığını bir bulutsu olduğunu söylemiştir. Büyük Macellan Bulutu’nun içinde yer alır. 30 Doradus olarak da bilinmektedir ancak Tarantula Bulutsusu ismi daha yaygın olarak kullanılır. Galaksimizin uydusu niteliğindedir ve milyarlarca yıldızı kapsayan bir cüce gökadadır. Samanyolu Galaksisi ile kütleçekimsel olarak etkileşim içerisinde olduğundan dolayı, Tarantula Bulutusu’nda sürekli olarak yeni yıldızlar oluşmaktadır. Yıldız oluşum merkezi tabirini bu yüzden kullandık. 
Samanyolu’nun kütleçekim etkisi bu bulutsudaki gazı harekete geçirerek sıkışmasına sebep olur ve böylece yıldız oluşum bölgeleri denilen alanlar meydana gelir. Fotoğrafta mavi renkte görünen yıldızların bu renk görünmelerinin sebebi devasa büyüklüğe sahip olmalarından kaynaklanmaktadır. Tarantula Bulutsusu’nun içinde Güneş’e benzer özellikleri olan çok fazla yıldız bulunmaktadır.

Tarantula Bulutsusu’nun göbeğinde çok yakın şekilde konumlanmış yıldızlardan oluşan bir yıldız kümesi bulunmaktadır. Bu kümedeki yıldızlar birbirine o kadar yakındır ki bir zamanlar tek bir yıldız olduğu bile düşünülebilir. Eğer Tarantula Bulutsusu, yerel bir yıldız oluşum bölgesi olan Avcı Bulutsusu kadar bize yakın olmuş olsaydı, gökyüzünün neredeyse yarısını kaplayacak bir görüntü oluştururdu. 30 Doradus’a neden Tarantula Bulutsusu isminin verildiğine gelelim. Bulutsunun gazlardan ve tozlardan meydana gelen kabarcık ya da iplik şeklindeki uzantılarının bir örümceği anımsattığı düşünülmüştür. İşte bu yüzden Tarantula Bulutsusu denilmektedir. Bulutsu göbeğinin sol tarafına doğru R13 yıldız düğümü bulunmaktadır. Bu düğüm, şimdiye kadar keşfedilmiş en devasa ve en parlak yıldızların pek çoğunu da barındırmaktadır. Fotoğraf Hubble Uzay Teleskobuyla çekilmiştir ve teleskobun uzaya gönderilişinin yirmi ikinci yıldönümünde dünyaya sunulmuştur.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder