Yalnız 1 Spiral Kolu Olan Sarmal Galaksi: NGC 4725

NGC 4725’i ilginç yapan en önemli özellik tek bir spiral kola sahip olması. Berenis’in Saçı Takımyıldızı’nda yer alan bu gökada aynı zamanda çubuklu bir sarmal gökadadır. NGC 4725, 10 Nisan 1785 yılında ünlü astronom William Herschel tarafından keşfedilmiştir. Merkezinde galaksimiz Samanyolu Galaksisi’ndeki gibi bir çubuk yapısı bulunan NGC 4725’in çevresi, merkezinden çıkan tek bir spiral kolla sarılmıştır. Bu yönüyle evrendeki istisnalardan biri olan tek spiral kollu galaksi, sistemimizden yaklaşık olarak 40 milyon ışık yılı uzaklıkta yer almaktadır. Yerel Grup’taki büyük galaksilerden olan Üçgen Galaksisi’ne yakın boyutlarda olduğu düşünülen galaksinin bu boyutu göz önünde bulundurulduğunda en az 60 milyar yıldız barındırdığı tahmin edilmektedir. Galaksinin etrafını saran tek spiral kolda çok yoğun bir yıldız oluşumu meydana gelmektedir. Bu yoğun yıldız oluşumları Spitzer Uzay Teleskobu’yla çekilen aşağıdaki kızılötesi fotoğrafta da belli olmaktadır. NGC 4725 bir başka ilginç özelliğiyle de göze çarpmaktan geri kalmıyor. Galaksinin dış tarafını tamamen saran bir toz halka bulunmaktadır. Bu halka da Spitzer Uzay Teleskobu’ndan alınan kızılötesi görüntülerde görülebilmektedir. Galaksiyi saran bu toz halkası da çok sayıda yıldız barındırmaktadır. Bu toz halkasında yer alan yıldızlar çok yaşlı ve soluk yıldızlar oldukları için fotoğraftan da anlaşılacağı üzere seçilebilmeleri biraz zor oluyor.
Aşağıdaki fotoğrafta ise Hubble Uzay Teleskobu’nun çekimleriyle elde edilen bir görüntü. Üstelik Hubble Uzay Teleskobu’ndan alınan çok sayıda görüntünün amatör bir astronom olan Robert Gendler tarafından birleştirilmesiyle elde edilmiş. Amatör astronomların gök bilimine ve astronomlara yaptığı katkılar gerçekten çok büyük. Amatör astronomlar keşfettikleri yeni gök cisimleriyle kalmıyor, farklı çalışmalarla da Astronomi’ye katkı sağlamaya devam ediyorlar.  Aslında bir hobi olarak yaptıkları çalışmalarla hem bilime katkı sağlıyorlar hem de isimlerinden söz ettiriyorlar. Biz de yeri gelmişken tüm amatör astronomlara bilime yaptıkları katkıdan dolayı teşekkür ediyoruz.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder