Gizemli Hanny Nesnesi

Uzaydaki tuhaf yeşil şey olarak nitelendirilen Hanny Nesnesi (Hanny’s Voorwerp) de amatör astronomların Astronomi bilimine yapmış oldukları katkılardan biridir. Hollanda’da öğretmenlik yapan ve aynı zamanda da amatör olarak gök bilimiyle ilgilenen Hanny Van Arkel, Sloan Sayısal Gökyüzü Araştırması görüntülerine bakarken garip yeşil bir “şey” fark eder. Gökada Bahçesi adı verilen bir çalışma herkesin internet üzerinden dahil olarak inceleme yapabildiği bir astronomi platformudur. İşte Hanny Van Arkel de buradaki görüntüleri incelerken yeşil bir cisim keşfetmeyi başarmıştır. Keşfettiği bu cisme adını da veren Hanny van Arkel, amatör astronomlar için ilham ve motivasyon kaynağı olmuştur. İsteyen herkes Sloan Sayısal Gökyüzü Araştırması kapsamındaki milyonlarca fotoğrafa internet üzerinden ulaşıp yeni gök cisimleri keşfetme heyecanına kapılabilir, bunu başarıp yeni gök cicimleri keşfederek de Astronomi dünyasına katkıda bulunabilir ve belki de bir gök cismine kendi ismini verebilme gururuna erişebilir.
Hanny Nesnesi, gezegenimizden yaklaşık olarak 650 milyon ışık yılı uzakta bulunmaktadır. Nesnenin yeşil rengi ise hem ilgi çekiciliğini artırıyor hem de gezegene büyük bir gizem katıyor. Bir sarmal gökada olan IC 2497’nin alt tarafında olan Hanny Nesnesi’ne yeşil rengi iyonlaşan oksijen atomlarının verdiği düşünülmektedir. Gizemi hala çözülememiş olan bu yeşil tuhaf nesnenin bulunabilme sebebi ise yakınındaki bu gökadadır. Çünkü bu gökadanın aydınlatması sayesinde bulunabilmiştir. Üstelik nesneyi aydınlatan ışık geçmişten gelmektedir. IC 2497 gökadasının orta kısımlarındaki bir kuazarın söndüğü ve Hanny Nesnesi’ni de bu kuazarın ışığının aydınlattığı düşünülmektedir. Sönen kuzardan çıkan bu ışığın ise nesneye ulaşmasının neredeyse 70 bin yıl sürmüş olduğu tahmin ediliyor. Hanny Nesnesi’nin merkezinde ise bir karadelik vardır. İlginç olan şey ise bu nesnenin yanmış ve ölmüş olmasıdır. Küçükaslan Takımyıldızı bölgesinde yer alan Hanny Nesnesi, büyük bir gaz bulutudur. Bu Nesnenin keşfedilmesi beraberinde birçok da yeni gizem ve soru getirmiş durumda olsa da gök bilimciler Hanny Nesnesi üzerinde yapacakları çalışmalar sonucunda gökadaların karadeliklerle beraber nasıl geliştiğini çözebileceklerini düşünüyorlar. 
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder