Uzaydaki Gözümüz: Hubble Uzay Teleskobu

Adını, ilk olarak Oxford’da hukuk okuyan, bir süre avukatlık yaptıktan sonra Chicago Üniversitesi’nde Astronomi bölümüne geçen ünlü astronom Edwin Hubble’dan almıştır. Evrenin nasıl oluştuğunu anlatan Big – Bang Teorisi’nin de ispatçılarından birisi olan Edwin Hubble, 1953 yılında hayatını kaybetmiştir. 1990 yılında Dünya çevresindeki yörüngesine taşınan teleskoba da Edwin Hubble’oın anısına Hubble Uzay Teleskobu dendi. Hubble Uzay Teleskobu, Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ve Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) ortak çalışmasının ürünüdür. Uzaya teleskop gönderme fikri ilk olarak 1946’da Lyman Spitzer tarafından ortaya atılmıştı. Bu fikre göre uzaya yerleştirilecek bir teleskop sayesinde gök cisimlerini, Dünya atmosferinde herhangi bir etkiye uğramadan gözlemleyebilecektik. Böylece bu tür bir teleskobun çekeceği fotoğraflar, dünyamızdan çekilen en iyi fotoğraftan bile daha çok ayrıntı içerecekti. Bu fikrin gerçekleşmeye başlaması ise 1970’lerde oldu. 
NASA ve ESA ortakj bir projeye imza atarak büyük astronomun anısına Hubble Uzay Teleskobu yapmaya karar verdi. Uzun yıllar süren çalışmalar sonucunda 24 Nisan 1990’da Hubble Uzay Teleskobu, Dünya çevresindeki yörüngesine gönderildi. Uzaya gönderilen en büyük teleskop olma özelliğini taşıyan Hubble Uzay Teleskobu, kızılötesi ve morötesi ışıkta da gözlemlemey devam edebilmektedir. Hubble’ı diğer teleskoplardan ayıran en önemli özellik uzayda da bakımının yapılabilmesidir. Böylece teleskoba herhangi bir bakım veya yenileme yapılması için Dünya’ya geri getirilmesine gerek kalmamıştır. Astronomlar Hubble Uzay Teleskobu’na uzayda tam olarak 5 kez bakım – yenileme işlemi yapmışlardır. 
Hubble Uzay Teleskobu sayesinde Astronomi bilimi çok şey kazandı ve evren hakkında daha fazla şey öğrenebilme imkanımız oldu. Hubble sayesinde evrenin yaşı da neredeyse kesine yakın bir şekilde hesaplanabilmiştir. Buna göre evrenimiz 13,7 milyar yıldır var. Teknoloji hızla değiştiği için tüm bunlara rağmen bir süre sonra Hubble Uzay Teleskobu’nun görevi bitecek ve artık kullanılmayacak. NASA, ESA ve Kanada Uzay Ajansı’nın (CSA) birlikte çalıştıkları bir proje olan James Webb Uzay Teleskobu, Dünya çevresindeki yörüngesine yerleştirilecek. James Webb Uzay Teleskobu, Hubble Uzay Teleskobu’ndan daha fazla özelliğe sahip olacak.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder