Uzaydaki Görsel Şölen: Aurora

Kutup ışıkları olarak da bilinen Aurolalar, Güneş fırtınaları sebebiyle uzaya yayılmış olan yüklü parçacıkların gezegenimizin manyetik alanı ile etkileşime girmesiyle meydana çıkan ve adeta bir görsel şölen diyebileceğimiz ışıklardır. Kuzey ve Güney kutup noktaları dışında dünyamızdan gözlemlenmelerinin mümkün olması çok nadir görülebilecek bir şeydir. Kuzey kutup noktalarında gözlemlenenlere Aurora Borealis yani Kuzey Işıkları denirken, Güney kutup noktalarında gözlemlenebilenlere ise Aurora Australis yani Güney Işıkları denmektedir. 
Güneş fırtınaları yani bir başka deyişle Solar rüzgarlar sebebiyle Güneşten yüklü parçacıklar fırlarlar. Bu parçacıkların Güneşten fırlatılma hızları neredeyse saatte 1 milyon mildir. Yüksek derecede yüklü elektronların meydana getirdiği bu parçacıklar Dünya’nın manyetik gücüyle etkileşime girerler. Güneşten fırlatıldıktan yaklaşık olarak 40 saat sonra gezegenimizin çekirdeğinde üretilen manyetik gücün etkisiyle manyetosfere ulaşırlar. Manyetosfer, Güneş’ten fırlatılan elektron yüklü parçacıkların dünyamız atmosferinde yapabileceği etkilerin önüne geçen manyetik alandır. Manyetosfere ulaşan parçacıklar burada da atmosferdeki elementlerle bir etkileşimde bulunurlar. Auroralar tarafından oluşan bu manyetik akımlar gök bilimciler tarafından manyetik kontrolün bir ispatı niteliğini taşımaktadır. Güneş fırtınalarından fırlatılan elektron yüklü parçacıklar bu manyetik akımla süratlerini arttırırlar ve atmosferin üst taraflarındaki oksijen ve nitrojenle etkileşime geçerler. Bu parçacıklar tarafından uyarılan nitrojen ve oksijeni iyonize ederek elektron verilmiş olur. Elektron yüklenen oksijen ve nitrojen foton salınımına başlarlar. Auroralar denilen, gök yüzündeki bu görsel şölenin sebebi işte bu fotonlardır.
Çarpışan atomlara ve yüklsekliğe göre  Auroraların renkleri de değişir. Örneğin Oksijen atomlarıçarpışma olmuşsa 240 kilometreye kadar yeşil, 240’ın üstündeki yüksekliklerde ise kırmızı renk ortaya çıkacaktır. Azot atomları çarpıştığında ise görülecek renk ya mavi ya da kırmızı oalcaktır. 90 kilometreden fazla yükseklik varsa kırmızı renk görülecekken, 90’ın altındaki yükseklikte ise mavi renk görülecektir.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder