Uzaya Giden İlk Canlı: Sokak Köpeği Laika

Uzaya gönderilen ilk canlı bir sokak köpeğiydi. Adı Laika olan bu kahraman sokak köpeği, ne yaptığının farkında olmasa astronomi bilimine çok büyük katkılarda bulunmuştur ve uzaya giden ilk canlı ünvanını kazanmıştır. Ancak kahraman köpek Laika uzayda hayatını kaybetmiş ve hikayesi acı bir şekilde son bulmuştur. SSBC, uzaya gönderdiği ilk uydu olan ve bir başka yazımızda ayrıntılı olarak değindiğimiz Sputnik 1’den sonra yeni araştırmalar için çalışmalarını tam gaz sürdürmekteydi. Sputnik 1 gibi yeni ve tarihi bir başarıya imza atılması için Nikita Kruşçev, uzay araştırmacılarına emir vermişti ve baskı yapmaktaydı. Sovyetler Birliği (SSBC) mühendisleri Nikita Kruşçev’in bu baskıları sebebiyle projeyi acele bir şekilde yetiştirmek için uğraştılar.
Sovyet araştırmacılar uzun zamandan beridir uzaya bir köpek göndermeyi zaten düşünmekteydiler. Bu düşünceyi bir an önce hayata geçirerek hem tarihi bir başarıya imza atmak hem de Nikita Kruşçev’in baskısından kurtulmak istiyorlardı. Projenin amacı herhangi bir canlının uzayda hayatta kalıp kalmayacağını test etmekti. Laika’nın da aralarında bulunduğu 3 köpek bu proje kapsamında çok sayıda testte tabi tutuldu. Testlerin hepsi tamamlandıktan sonra Laika bu proje için en uygun köpek olarak görüldü. Sonuna bakınca şanssız diyeceğimiz ancak uzaya gitme konusunda şanslı diyebileceğimiz sokak köpeği Laika uçuştan üç gün önce uzaya gideceği R-7 roketine yerleştirildi.
Uçuş 3 Kasım 1957 tarihinde gerçekleştirildi ve “Sputnik 2” adı verildi. Aracın uçuşundan saatler sonra R-7 roketi ile Laika’nın yerleştirildiği bölme ayrıldı. Bu ayrılma esnasında meydana gelen bir sorun sebebiyle kahraman köpek Laika’nın yer aldığı bölme ısınmaya başladı. Aşırı ısınan bölmede uzaya gittiğinin farkında bile olmayan Laika, acı bir şekilde hayatını kaybetti. Kötü bir şekilde de olsa bilim dünyası Dünya yörüngesinde canlı bir organizmanın hayatta kalabileceğini öğrendiler. Maalesef ki bu öğrenme Laika’nın ölümü gibi acı bir olaya yol açmıştı. NASA, Mars Exploration Rover projesindeki araştırma hedefinin ismini Laika koyarak kahraman köpeğin anısını yaşattı. Rusya, Laika’yı uzaya gönderdikten ancak 51 yıl sonra köpeğin anısını yaşatmayı düşünebildi ve 2008 yılında Laika için bir anıt yaptı.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder