Uyduların Da Uydusu Olabilir Mi?

Güneş Sistemi’nde Merkür ile Venüs dışındaki tüm gezegenler doğal uyduya sahiptir. Bunlardan bazıları dünyamız gibi tek doğal uyduya sahipken; kimisinin ise 60 civarında uydusu bulunmaktadır. Peki bu uydular da uyduya sahip olabilirler mi? Bu sorunun cevabı teorik olarak evet olsa da pratikte böyle bir durumun gerçekleşmesi çok zor görünüyor. Gökcisimlerinin hepsi bir çekim gücüne sahiptir. Ve bu kütleçekim gücü her gök cismi için belli bir mesafeye kadar diğerlerine oranla daha güçlüdür. Örnek vermek gerekirse uydumuz Ay, Güneş’in değil de Dünya’nın çekim alanı altındadır. Çünkü Dünya, neredeyse 1,5 milyon kilometrelik bir alanda Güneş’ten daha çok  çekim uygular. Uydumuz Ay da bu 1,5 milyon kilometrelik alanda dolandığı için Dünya’nın çekim alanındadır.
Eğer bu mesafeden daha uzakta olsaydı, Güneş’in çekim gücüne kapılacak ve Dünya’nın değil, Güneş’in yörüngesinde gezinecekti. Bu durumda Ay’ın da diğer gök cisimleri gibi kütleçekiminin diğer cisimlerden daha güçlü olduğu bir alanı olması gereklidir. İşte Ay için bu alan sadece 60 000 kilometrelik bir alandır. Buradan yola çıkarak Ay’ın bir uydusu olacaksa bunun bu 60 bin kişlometrelik alanda olabileceğini söyleyebiliriz. Fakat burada da şöyle bir sorunla karşılaşmaktayız. Eğer Ay’ın çekim gücünün daha çok oludğu o 60 binlik alanda bir uydusu var olursa, Dünya’nın gel-git etkisi nedeniyle bu uydunun yörüngesi giderek bozulacaktır. Bunun sonucu olarak da ya gittikçe Ay’a yaklaşacak ve sonunda Ay yüzeyine çarpacak ya da Dünya’nın yörüngesine dahil olacaktır. İşte bu durum tüm gökcisimleri için geçerli olduğundan sistemimizde bir uydunun uydusu olabilecek bir gök cismi bulunmamaktadır. Şayet bulunuyor olsa dahi ya yok olacak, ya ana gezegenin yörüngesine kapılacak ya da Güneş’in yörüngesine girecekti.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder