Uranüs'ün Garip Şekilli Uydusu Miranda

İlk olarak 1948 yılında Gerard Kuiper tarafından keşfedilen Miranda, 27’nin üzerinde uydusu olduğu bilinen Uranüs’ün en büyük uydularından biridir. Uranüs’ün tüm uyduları adlarını William Shakespeare’in ve Alexander Pope’un eserlerinden almıştır. Miranda da bunlardan biridir. Miranda tam bir küre şeklinde değildir ve yüzey şekillerinin farklılı olmasıyla Güneş sistemindeki diğer hiçbir gezegene ya da gök cismine benzememektedir. Yüzeyindeki yükseltileri bilim insanları hala açıklayamamışlardır. Yüzeyinde iki farklı bölge vardır. Hatlar ve yükseltilerle bu farklı bölgelerin çok net bir şekilde sınırları belirlenmiştir. Bölgelerdeki bu farklılığın uydunun alt tabakalarında bulunan sıvı maddelerin yüzeye çıkarak donması sonucu oluştuğunu düşünenler de var, çok uzun yıllar önce yaşadığı bir çarğışma sonucu parçalanan Miranda’nın kendi kütleçekimiyle tekrar bir araya gelerek şimdiki ezik büzük, düzgün olmayan şekli oluşturduğunu düşünenler de var. İkinci ihtimalin gerçekleşmiş olmasına günümüzde daha yakın bakılıyor.
Miranda, Güneş Sistemi’nin en büyük üçüncü gezegeni olan Uranüs’ün uydusudur. Uranüğs’ün manyetik gücü dünyamızınkinden 50 kat daha fazladır. Uranüs’ün en büyük uydularından biri olan Miranda’nın çapı yaklaşık olarak 472 kilometredir. Uranüs’ün en büyük uydularından biri olmasına rağmen gezegenimizin uydusu olan Ay’ın 1/7’i büyüklüktedir. Güneş Sistemi’ndeki bilinen en büyük uçurum Miranda’da bulunmaktadır. 20 kilometre yüksekliğinde olan bu uçuruma Verone Rupes ismi konulmuştur. Dünyamızda en büyük uçurum dediğimiz Büyük Kanyon, Verona Rupes’ten çok çok alçaktır. Öyle ki Verone Rupes, Büyük Kanyon’dan neredeyse on kat daha yüksektir. Eğer 1986 yılında Miranda’nın yakınından geçerek incelemeler yapan Voyager 2 uzay sondası olmamış olsaydı Miranda hakkında çok çok az bilgiye sahip olacaktık. Miranda hakkında bildiklerimizin hepsi Voyager 2 uzay sondası sayesindedir.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder