Üçgen Galaksisi: Triangulum

Messier 33 olarak da bilinen Üçgen Gökadası, Üçgen takımyıldızı bünyesinde bulunan sarmal bir gökadadır. Bize en yakın olan iki büyük gökadadan biri olan Üçgen Gökadası’nın diğer isimleri ise; Triangulum Galaxy, Meisser 33 ve NGC 598’dir. Samanyolu Galaksisi’nin de içinde yer aldığı Yerel Grup’ta bulunmaktadır. Yerel Grup, galaksimiz Samanyolu, Üçgen Gökada ve Andromeda ile birlikte çok sayıdaki küçük galaksiden meydana gelir.

Üçgen Gökadası ya da Galaksisi, bizden yaklaşık olarak 2,8 milyon ışık yılı uzaklıkta yer almaktadır. Yerel grubumuzu oluşturan üç gökadadan biridir ancak diğer ikisine kıyasla daha küçüktür. Galaksimiz Samanyolu yaklaşık 400 milyar yıldız, Andromeda ise yaklaşık olarak 1 trilyon yıldız barındırmaktadır. Buna karşılık Üçgen Galaksisi 40 milyar civarında yıldız barındırmaktadır. Bu sayılara bakınca Üçgen Gökadası’nın çok küçük olduğu düşünülebilir. Aslında Üçgen Galaksisi çok küçük değildir. Evrendeki diğer galaksiler göz önünde bulundurulduğunda normal boyutlarda olan bir galaksidir. Fakat Samanyolu ve Andromeda, evrendeki diğer galaksilere göre çok çok büyük galaksilerdir.
Messier 33, Anromeda’ya 1 milyon ışık yılından daha yakın bir konumda olduğu için aslında Andromeda’nın uydusu olabileceği de düşünülmektedir. Gök bilimcilerin yaptıkları tahminlere göre yaklaşık olarak 3 milyar yıl sonra galaksimiz Samanyolu ile Anromeda iç içe geçerek birleşecekler. Ancak bu birleşmeden önce Andormeda ile Üçgen Gökadası’nın birleşeceği düşünülüyor. Üçgen Galaksisi’nin çok parlak görülmesinin sebebi ise içinde çok yoğun yıldız oluşması. Neredeyse tüm galaksiler gibi Üçgen Galaksisi’nin de merkezinde devasa boyutlarda bir karadelik bulunuyor. Tabi ki bu devasa karadelik Samanyolu Galaksisi’nin merkezinde yer alan Güneş’in milyonlarca katı büyüklükteki karadelikten oldukça küçüktür. Öyle ki galaksimizin merkezindeki karadelik Güneş’in milyonlarca katıyken, Üçgen Galaksisi’nin merkezindeki karadelik Güneş’in yaklaşık olarak 3 bin katı büyüklükte.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder