Tek Doğal Uydumuz Ay

Dünyamızın tek doğal uydusu olan Ay, Güneş Sistemi içerisindeki bilinen tüm uydular göz önüne alındığında en büyük beşinci doğal uydu olma özelliğine de sahiptir. Çapı 3476 kilometre olan Ay’ın dünyamıza olan uzaklığı ise 384 bin kilometredir. Yaklaşık olarak 4 buçuk milyar yıl önce oluştuğu düşünülen uydumuzun dünyamız etrafındaki dönüş turunu tamamlaması 27,3 gün sürmektedir. Bu 27,3 günlük dünya etrafındaki dönüş esnasında Ay aynı zamanda kendi etrafında da dönmektedir. Bu yüzden Dünya’dan Ay’ın Hep aynı yüzü görünmektedir ve bu yüz, Ay’ın %59’luk kısmıdır.  
Ay’ın yüzeyinde Dünya’dakinin 1/6’sı kadar çekim kuvveti vardır. Ayrıca Dünya’daki atmosferde 1 santimetre küplük bir birimde on katrilyon yani rakamla yazacak olursak 10000000000000000000 molekül vardır. Aynı oranda yani 1 santimetre küplük bir hacimde Ay göz önünde bulundurulduğunda ise sadece 1 milyon molekül bulunmaktadır. Bu karşılaştırmalar doğrultusunda Ay’da atmosfer yok sayılabilmektedir. Çünkü Ay’daki yoğunluk oranı o kadar düşüktür ki bu orana bilimsel hesaplarla yapılan vakum araçlarıyla bile ulaşılamamaktadır. Dolayısıyla Ay’da atmosfer olmadığını demek pek de yanlış değildir.
Ay’da yapılan ölçümlere göre Ay ekvatoru bölgesindeki sıcaklık gündüz 130 akşam ise -200 derece civarındadır. Ay’ın yüzeyinde varoluş sürecinden itibaren hiçbir şekilde Güneş ışığının değmediği noktalar mevcuttur.
Yüzeyinde birçok krater bulunan uydudaki bu kraterlerin bazıları göktaşı çarpışmalarından bazıları ise volkanik patlamalardan meydana gelmiştir. Volkanik faaliyetler ise 3 milyar yıldır yaşanmamaktadır. Dünyamızdan çıplak gözle de görülebilen Ay’a dürbün vasıtasıyla bakılacak olursa birçok ayrıntı da görülebilmektedir. Çıplak gözle bakıldığında görülen kraterler Tycho ve Copernicus ismi verilen kraterlerdir. Yapısından dolayı Ay’daki herhangi bir yüzeysel iz kaybolmuyor. Yani Ay’ın yüzeyine bırakılacak bir ayak izi yıllar sınra bile aynı yerde duracaktır.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder