Tarihteki İlk Uzay İstasyonu

İlk uzay istasyonu olan Salyut 1’den bahsetmek için öncelikle yine Amerika Birleşik Devletleri ile Sovyetler Birliği arasındaki uzay araştırmaları rekabetinden bahsetmek gerekir. 1969 yılında Amerika Ay’a ilk insan gönderen ülke olmuştu. Bu gelişmeyle birlikte ABD uzay araştırmaları yarışında Sovyetler Birliği’ni mağlup etmiş gibi görülüyordu. Tabi ki Sovyetler Birliği bunu kabul etmeyecek ve uzay araştırmalarına hız verecekti. Öyle bir proje yapmaları gerekiyordu ki ABD’nin Ay’a insan göndermesinin önüne geçebilmeliydi.
Dünya yörüngesinde bir uzay istasyonu olması fikri tam olarak bu hedefi gerçekleştirebilecek bir projeydi. Bu doğrultuda yapılan çalışmalar sonucunda Salyut 1 Uzay İstasyonu projesi hayata geçirildi. 19 Nisan 1971 yılında bu uzay istasyonu Proton roketi ile yörüngeye fırlatıldı. Baykonur Uzay İstasyonu’ndan gönderilen Salyut 1 Uzay İstasyonu’ndan fört gün sonra Soyuz 10 Uzay aracı da gönderildi. Üç kişilik ekipten oluşan bu araç Salyut 1 Uzay İstasyonu ile kenetlenip kozmonotların uzay istsyonuna geçişini sağlayacaktı. Yapılan ilk denemede çıkan problemler sebebiyle kozmonotların istasyona geçişi sağlanamadı. Soyuz 10 ve ekip hayatını zor kurtarmıştı ve görev iptal edilmişti.

6 Haziran 1971 tarihinde Soyuz 11 Uzay Aracı ile yapılan ikinci deneme ise başarılı olmuştu. Böylece bir uzay istasyonu ile kenetlebilen ilk insanlı uzay aracı olan Soyuz 11 de tarihe geçmeyi başarmıştı. Her şey çok güzel bir şekilde ilerlemekteydi. Birçok başarılı araştırma yapan ekip 23 gün boyunca istasyonda kaldılar. Dönüşte ise her şey değişecekti. Dönüş sırasında gerçekleşen bir kaza sonucunda araçtaki oksijen uzaya boşalmaya başlamıştı. Ekipteki üç kişinin de hayatını kaybettiği bu olay uzayda meydana gelen ilk ölümlü kazaydı.  11 Ekim 1971 yılında istasyonun işlevine son verildi. Salyut 1, atmosfere girerek yandı.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder