Struve 2398 Yıldızı

Struve 2398, yarı Alman yarı Rus gök bilimci Friedrich George Wilhelm von Struve tarafından, 1800’lü yıllarda bulunmuştur. Güneş Sistemi’ne yaklaşık olarak 12 ışık yılı uzaklıkta bulunan Struve 2398’e Gliese 725 de denilmektedir. Struve 2398 iki yıldızın meydan getirdiği bir çift yıldız sistemidir. Sistemi meydana getiren iki yıldız da birer kırmızı cüce yıldızdır. Sistemimizden neredeyse 12 ışık yılı uzakta olduğunu belirttiğimiz çift yıldız sistemindeki iki yıldızın birbirine olan uzaklığı ise yaklaşık olarak 8 buçuk milyar kilometre. Bu mesafe kulağa her ne kadar ve haklı olarak çok büyük bir uzaklıkmış gibi gelse de çift yıldız sistemleri için uzak değil yakın bir mesafe olarak görülmektedir. Bu bilgiden sonra, artık birbirlerine yakın olan bu iki yıldız diyebileceğimiz sistemdeki yıldızlar birbirleri çevresindeki yörünge turlarını yaklaşık olarak 295 yılda tamamlamaktadırlar. 
Sistemi oluşturan cüce yıldızlar M tayf sınıfında yer alıyorlar. Sistemi oluşturan yıldızlar boyut olarak ise ortalama bir kırmızı cüce yıldız kadardır. Yıldızlara Struve 2398A ve Struve 2398B isimleri verilmiştir. Bunlardan Struve 2398A’nın yüzey sıcaklığı yaklaşık olarak 3400 santigrat derece olarak ölçülmüştür. Kütlesi ise neredeyse Güneş’in 3’te birinden daha büyük. Çapı da 770 bin kilometre olan bu yıldızın, sıcaklığı da dikkate alındığında parlaklığı hakkında da bir fikir oluşabiliyor. Struve 2398A’nın parlaklığı Güneş’in yüzde beşi kadar bile değildir. Sistemin bir diğer yıldızı olan Struve 2398B’ye geçecek olursak; bu yıldız diğerine oranla biraz daha küçük kalıyor. Yüzey ısısı 2800 santigrat derece olarak ölçülen bu yıldızın kütlesi ise Güneş’in 3’te birinden daha az. Bununla birlikte Güneş’in yarısı kadar, yani 750 bin kilometre çapa sahip olan Struve 2398B yıldızının yine çapı ve sıcaklığı göz önünde bulundurulduğunda parlaklığının Güneş’in parlaklığının %2’si kadar olduğu görülüyor. Bu çift yıldız sistemi aslında bize çok yakındır ama buna rağmen dünyamızdan çıplak gözle gözlemlenememektedir. Bunun sebebi de parlaklıklarının çok düşük olmasıdır.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder