Struve 2398 Ve Yaşam Kuşağı

İki yıldızın oluşturduğu bir çift yıldız sistemi olan Struve 2398 Yıldız Sistemi, 1800’lü yıllarda yarı Alman yarı Rus astronom Friedrich Georg Wilhelm von Stuve tarafından keşfedilmiştir. Struve 2398A ve Struve 2398B yıldızlarından oluşan sistem ismini kaşifinden almıştır. Sistemdeki yıldızların parlaklığı çok düşük olduğu için gezegenimize çok yakın olmalarına rağmen dünyamızdan çıplak gözle gözlemlenemezler. Sistermi oluşturan iki yıldızın da etrafında yaşam olabilecek gezegenler bulunması mümkündür. Çünkü yıldızlardan kütle olarak daha büyük olanı, yani Struve 2398A’nın, yaşam kuşağı 18 – 36 milyon kilometre aralığında bulunuyor. Yaşam kuşağı, suyun gezegen yüzeyinde sıvı halde bulunabildiği yörünge mesafesidir. Yani Struve 2398A’nın çevresinde suyun sıvı halde bulunabileceğim bir gezegen bulunabilir. Sistemin diğer yıldızı olan Struve 2398B’nin ise yaşam kuşağı 12 ila 26 milyon kilometre arasında. Yani bu gezegenin de çevresinde, yaşam barındırabilecek bir gezegen yer alabilir. Ancak bu tür, yüzeylerinde sürekli devasa patlamaların meydana geldiği yıldızlara çok yakın olan gezegenlerdeki yaşam her zaman bir tehlike altındadır. Özellikle de gelişmiş bir yaşam için çok tehlikelidir. Çünkü bu yıldızlarda meydana gelen devasa patlamalar,Güneş’te meydana gelen patlamalardan çok çok daha büyük patlamalardır. Bu patlamalar sonucunda yıldızlardan uzaya çok sıcak ve yüklü parçacıklar yayarlar. Yani bu yıldızların yaşam kuşağında bir hayat varsa ve bu hayat yıldıza yakın olan tarafta ise, yaşamın korunması çok zor olacaktır. Buradan da yaşam barındırabilecek bir gezegenin bu yıldızlara en uzak olan yaşam kuşağı bölgesinde yer alması gerektiği sonucunu çıkarabiliriz.
Bu olasılıkların sadece teori olduğunu da belirtelim. Yani yapılan hiçbir araştırmada bu sistemi oluşturan iki yıldızın da etrafında herhangi bir gezegenin varlığına rastlanmamıştır. Fakat neredeyse tüm yıldızların bir gezegen sistemi olduğu düşünüldüğünde, bu yıldızların etrafında bir gezegen sisteminin bulunmaması pek mümkün gözükmüyor. İşte bu yüzden bu yıldız sistemi hakkındaki araştırmalar devam ediyor. 
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder