Satürn’ün Uydusu Enceladus’ta Yaşam Mümkün Mü?

Enceladus, Satürn’ün bilinen 60 civarındaki uydusundan biridir. 1789 yılında Herschell tarafından bulunmuştur. Satürn’ün en parlak uydularından biri olan uydunun ismi ise yine Roma möitolojisinde bir Titan ismi olan Enceladus’tan gelmiştir. Çapı yaklaşık olarak 5 yüz kilometre olan bu küçük uydunun büyük bir kısmı buzdan oluşmaktadır. Enceladus’un yüzeyi çok parlak ve düzgün. Yani Dünya ve Venüs gezegenleri gibi yüzeyi devamlı olarak yenileniyor. Satürn ve uydularını inceleyen Cassini’nin Enceladus’ta mikroskobik canlılar bulabileceği düşünülüyor. Cassini, uyduya 70 kilometre yükseklikten yaptığı uçuşlarda gayzerler gibi fışkıran sular buldu. Yüzeydeki buzların arasından fışkıran bu sular da altta geniş bir okyanus olduğunu gösteriyor. Bu da olası bir yaşam ihtimalinin yüksek olduğu anlamına geliyor. 
Enceladus’un yüzeyinde görülen bu su fıskiyeleri ya da bir başka deyişle buz yanardağları, fışkırttıkları su sayesinde uydunun yüzeyinin yenilenmesine sebep oluyor. İşte bu da uydunun yüzeyindeki düzgünlüğün sebebini açıklıyor. Cassini liderlerinden Carolyn Parco’ya göre Enceladus’un, dünyamızın derinliklerine benzeme ihtimali yüksek. Yine Parco’ya göre bu uydu mikroskobik canlılar bulunabilmesi için en yüksek ihtimalli yer. Çünkü uydunun yaşam olabilecek bölgesine erişim çok kolay. Kazı bile yapmadan fışkıran suların içinden alınacak örneklerle bile sonuca ulaşılabileceğini düşünüyor Parco. Fakat Enceladus hakkında tam olarak açıklayamadığı bir şey var: Isı. Uydu ısı kaynağı olarak Satürn’ü kullanıyor gibi gözükse de bu tüm ısıl enerji için yeterli değil. Bu da Encelads’un geçmişte çok daha eliptik olabileceğini ve bu yüzden çok daha yüksek oranlarda ısı üretip depolamış olabileceğini düşündürtüyor. Ancak Parco bu konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığımızı söylüyor ve Enceladus’un üzerinde durulması gereken bir konu olduğunu vurguluyor.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder