Satürn'ün Uydularından Tethys

Tethys, Güneş Sistemi’ndeki büyüklük sıralamasında ilk sıradaki Jüpiter’in ardından en büyük ikinci gezegen olan Satürn’ün uydularından biridir. Etrafındaki halkalarla ün salan Satürn’ün 60’tan fazla uydusu olduğu bilinmektedir. Bu yüzden Satürn de tıpkı Jüpiter gibi kendi başına bir sistem gibidir. Aslında Satürn’ün yüzlerce uydusu vardır ama bilim adamları çapı 1 kilometreden küçük olanlara uydu denmemesi gerektiğini düşündükleri için bu orandan büyük olan 60 civarı uydu dikkate alınmaktadır. Satürn’ün en büyük uydularından olan Tethys de diğer büyük uydular gibi şekil olarak küre olabilecek kadar kütle çekime sahiptirler. Diğer küçük uydular ise genellikle küre şeklinde değildirler ve şekilsizdirler. Tethys uydusu 21 Mart 1864 tarihinde Cassini (Giovanni Cassini) tarafından bulunmuştur. İtalyan astronom, aynı tarihte Dione’yi de keşfetmiştir. Dione’yi başka bir yazıda ele alacağız.
Büyük astronom William Herschel’in oğlu John Herschel’in Satürn’ün uydularına mitolojik isimler verilmesini teklif etmiştir ve bu teklif kabul edildiği için Satürn’ün uydularına Titan isimleri verilmiştir. Tethys de Yunan mitolojisinde bir su tanrıçasıdır. Uranüs ve Gaya’nın kızı olan Tethys, Oceanus ile evlenmiş ve 3000 kız çocukları olmuştur.
Satürn uydularının birçoğu su buzundan oluşmuştur. Tethys de bunlardan biridir. Yaklaşık olarak 1060 kilometre çapa sahip olan Tethys’, Satürn’den 294,660 kilometre uzaklıktadır. Satürn ile Tethys, Düya ile Ay gibi eş zamanlı olarak döndüğü için Satürn’den Tethys’in sadece bir yüzü görülür. Yani şartlar uygun olsaydı ve Satürn’de yaşıyor olsaydık Ay’ın karanlık yüzü tabirini değil de Tethys’in karanlık yüzü tabirini kullanabilirdik.

Tethys’in yüzeysel özelliklerinden biri de sık sık asteroid yağmuru yşaadığı için oluşan kraterlerdir. Bu kraterler içinde en büyüğüne Odysseia Krateri denilmektedir ve neredeyse dört yüz kilometre çapa sahiptir. 
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder