Radyo Astronomi Ve Radyo Teleskopları

1800’lü yıllarda gök cisimlerinin radyo dalgaları yayıyor olabileceği fikri gök bilimi dünyası için en önemli tartışma konularının başında geliyordu. 1800’lü yılların sonlarına doğru da olmak üzere birçok bilim insanı birçok kez Güneş’ten radyo dalgaları yayıldığı fikrini ortaya atmışlardı. Ancak bunu gözlemleyip ispatlamak mümkün olmamıştı. Ta ki 1930’lar gelene kadar. Karl Guthe Jansky, Bell Laboratuvarı’nda okyanus ötesi telefon hatlarını incelerken ilginç bir şeyle karşılaştı. Jansky, tesadüfen de olsa kaynağı anlaşılamayan bir sinyal fark etti. Bu sinyal sürekli tekrar ediyordu. Sinyal her gün 1 kez en yüksek değeri alıyordu. Bu da Sinyalin kaynağının Güneş olabileceği fikrini uyandırsa da araştırmalar Güneş’ten gelmediğini gösteriyordu. Jansky, araştırmalarına devam etti ve sinyalin Samanyolu Galaksisi’nin merkezinden geldiğini gördü. İlk sinyali  1931 yılında fark eden Jansky, yaptığı araştırmalardan sonra sinyalin Samanyolu Galaksisi’nin merkezinden geldiğine emin olur olmaz, 1933 yılında büyük keşfini tüm dünyaya açıkladı. İşte bu keşif sayesinde Radyo Astronomi gelişti diyebiliriz.
Bundan sonra 1940 yılında Grote Reber isimli bir bilim adamı Samanyolu’ndaki tüm radyo dalgalarını haritalandırdı. Radyo astronomi, diğer uzay araştırmalarına oranla biraz avantaj sağlıyor. Çünkü Radyo Astronomide araştırma yaparken havanın açık olması önemli değildir. Açık havada da kapalı havada da araştırma yapılmasına olanak sağlayan bir daldır. Ayrıca radyo dalgaları her zaman gezegenimize ulaşabileceği için teleskoplarla yapıldığı gibi geceyi beklemeye de gerek yoktur. Radyo Astronomi keşfinden bu zamana kadar çok fazla değişime ve gelişime uğramıştır. Teleskopların birleştirilmesiyle elde edilen çok büyük çaplı yeni teleskop, buna en iyi örnektir. Birden çok teleskobun birleştirilerek yapıldığı bu yeni ve büyük çaplı teleskop sayesinde daha ayrıntılı radyo dalgaları alınabiliyor. Bu yönteme ise İnterferometri denmektedir.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder