Pluton’u Gezegenlikten Eden Eris

Eris, Pluton’u gezegenlikten eden bir cüce gezegendir. Plüton’dan biraz büyük olan bu gök cismi, Pluton’un da cüce gezgen sınıfına dahil olmasına sebep olmuştur. Eğer Pluton, cüce gezegen sınıfına dahil edilmeseydi, Güneş Sistemi’ne çok sayıda başka gezegenin de dahil olması gerekecekti ve toplam sistemdeki toplam gezegen sayısı neredeyse 40’ı bulacaktı. 2 bin 300 kilometre çapında olan Eris’in kendisinden beş kat küçük olan bir de uydusu var. Bu uydu Eris’e yaklaşık olarak 33 000 kilometre mesafede gezinmektedir. Eris sayesinde Güneş Sistemi’ndeki gezegen sayısı 8’e düşmüştür. Yani Güneş Sistemi için 8 gezegen ve onlarca cüce gezegen içeriyor diyebiliriz. Eris’in yörünge turu ise 560 yıl sürüyor. Güneş’e en yakın olduğu uzaklık ise yaklaşık olarak 5,7 milyar kilometre. Yani Eris, Dünyamıza bazen Pluton’dan daha yakın oluyor. Eris, Güneş Sistemi’nin diğer gezegenlerine göre 45 derece daha eğik konumda olan bir yörüngeye sahiptir.
Cüce gezegen Eris, başlarda Güneş Sistemi’nin 10’uncu gezegeni olarak da görülmüştü. Fakat sonradan Uluslararası Astronomi Birliği’nin gezegen tanımını yayınlaması sonucu Eris’in bir gezegen olmadığı kararına varıldı. Eris’i gezegen saymak yerine Pluton gezegenlikten çıkarıldı ve birlikte cüce gezegen sınıfına dahil oldular. Platon’u gezegenlikten eden bu cüce gezegen ise Hubble Uzay Teleskobu sayesinde gözlemlenebilmişti. Eris’in ismi ise Yunan mitolojisinde fitne ve fesat Tanrıçası olan Eris’ten gelmektedir. Mitolojide Truva savaşına bile Eris’in yol açtığı düşünülmektedir. Eris’in uydusunu ise 2005 yılında Mike Brown bulmuştur ve adına Dysnomia denmiştir. Bu isim de Yunan mitolojisindeki fitne ve fesat tanrıçası olan Eris’in kızından gelmektedir. Yukarıdaki fotoğrafta Eris’in Hubble Uzay Teleskobu tarafından çekilen fotoğrafı görülmektedir.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder