Plazma Evren Modeli'ndeki Plazma Nedir?

Big Bang denilen evrenin nasıl oluştuğunu açıklamaya çalışan teorinin alternatifi mevcut mudur? Big Bang’in dışında evrenin nasıl oluştuğunu açıklamaya yeltenen ya da çalışan başka bir teori yok mudur? İşte bu sorulara bir cevap olarak Plazma Evren Modeli’ni verebiliriz. Çünkü Plazma Evren Modeli, Büyük Patlama teorisine alternatif olan kuramlar arsında en bilinen teori olma özelliği bulunduruyor. Bu teorinin mimarı ise Nobeli de bulunmakta olan Hannes Alfven. Alfven, evrenin tamamını kaplayan bir Plazma kütlesinin var olduğunu ve bu kütlenin milyarlarca hatta trilyonlarca sene içerisinde kütleçekim etkisiyle birleşerek evrenimizi meydana getirdiğini anlatan teorisinde evrenin bir sonunun ve sınırının olmadığını savunmaktadır.
Plazma Evren Modeli, uzayın herhangi bir başlangıca ve de sona sahip olmadığını söyler. Uzay denilen şey ezelden beri vardır ve içinde yüksek sıcaklıktan dolayı elektronlarını kaybeden Hidrojen ve Helyum’un oluşturduğu Plazma denilen bir yapı vardır. Plazma, maddenin yüksek bir sdıcaklığa ulaştıktan sonra madde elektron ve atom çekirdeklerine ayrılır. Bağımsız hale gelen bu madde katı,sıvı ve gaz hallerinden herhangi biri değil; yeni bir madde halidir. İşte bu hale Plazma denmektedir.
Sadece bir tek atomun dahi manyetik ve elektriksel olarak farklılık sergilemesiyle bile devinime geçebilecek olan plazma, trilyonlarca yıl içerisinde evreni oluşturacak biçimde bir araya gelmiştir. Evrenimizdeki madenin büyük bir oranı bu sıcak plazmadan oluşmuştur. İpliksi yapıdadır ve flament de denir. Hem galaksiler hem de galaksiler arasında boşluk bu ipliksi gibi olan ve milyonlarca santigrat derece sıcaklığa sahip olan plazma ile kaplıdır. Plazma Evren Modeli’nin ayrıntılarına başka bir yazıda değineceğiz. Bu yazıda sadece Plazma denilen yapının nasıl bir şey olduğundan bahsettik.

SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder