Pembe Gezegen'in Çözülemeyen Gizemleri

Satürn’e yapılan güzel, süslü vb gibi sıfatlardan sonra yeni bulunan bir gezegene de renginden dolayı “sevimli” sıfatını takabiliriz diye düşündük. Çünkü bu gezegenin rengi pembe. Evet, yanlış okumadınız pembe renkli bir gezegen biliyoruz artık. 57 ışık yılı uzağımızda olan bu sevimli gezegenin keşfi bilim dünyasında da pembe renkli gezegen bulundu diye duyuruldu. Yaklaşık olarak 237 santigrat derece yüzey sıcaklığına sahip olan bu gezegen GJ 504 adlı yıldıza yaklaşık 4 milyar mil uzaklıkta bulunuyor. Yani, bu da bizim güneşe olan uzaklığımızın neredeyse 44 katı demek oluyor. Gezegenler genellikle yıldızın ışığı üstündeki etkileri gözlemlenerek ve ölçülerek keşfedilirler. Ancak bu pembe gezegenin durumu biraz farklı. Çünkü bu sevimli gezegen doğrudan gözlemleme yöntemiyle keşfedildi. Yani teleskopla görüldü. Bu çok nadir yaşanan bir durumdur çünkü yıldızların ışığı etraflarındaki gezegenlerin ışıklarını bastıracak kadar çoktur. Fakat GJ 504B adı verilen pembe gezegen yıldızına o kadar uzaktadır ki yıldızın ışığı gezegeninkini bastıramamaktadır ve soluk da olsa gezegen gözükmektedir.
 Bu gezegenle ilgili en önemli nokta ise pembe olması değil. Bu kadar genç olan bir sistemde nasıl oluyor da bu pembe gezegen, yıldızına bu kadar çok mesafede uzak olabiliyor? Çünkü şimdiye kadar yapılan araştırmalara göre gaz devi gezegenler yıldızlarına yakın olan yerlerde oluşabiliyorlar. Şimdiki bilgilerimize göre bu gezgenin yıldızına bu kadar uzak bir mesafede oluşmuş olması mümkün değil. Gezegenin yıldızı etrafındaki bir tam turu  100 yıldan fazla sürede tamamladığı düşünülmekte olsa da bu sürenin artabileceği de belirtiliyor. Pembe gezegenin keşfi, beraberinde de henüz bilinmeyen soruları getirdi. Bilim dünyası Pembe gezegenin sırlarını çözmek için heyecanla araştırmalara devam ediyor. Netice olarak artık bir pembe gezegenden haberdarız ve bu sevimli gezegenin gizemlerinin çözülmesi için merakla bekliyoruz.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder