Parlaklığı Sürekli Artan Yıldız: RS Ophiuchi

RS Ophiuchi ya da bir başka deyişle RS Yılancı, aslında bir çift yıldız sistemidir. Bu çift yıldız sisteminin ise çok ilginç bir özelliği var. RS Yılancı, yaklaşık olarak 20 yılda bir parlaklığını çok yüksek derecelerde artırıyor. Bu artış sebebinin temelinde ise RS Yılancı’nın bir çift yıldız sistemi olması var. Sistemi meydana getiren yıldızlardan biri kırmızı dev. Sistemi oluşturan diğer yıldız ise enerji üretimi durmuş, ölü bir yıldız kalıntısı. Ölü bir yıldız kalıntısı olan beyaz cüceyle kırmızı dev yıldız birbirlerine çok yakın bir yörüngede gezinmektedirler. Kırmızı devden beyaz cüceye devamlı olarak bir madde aktarımı söz konusudur. Bunun sebebi de kırmızı dev yıldızın kütleçekim gücünün çok fazla olmasıdır. 
Beyaz cüceler, gezegenimizle aynı boyutlardadır. Devasa kırmızı yıldızdan bu beyaz cüceye doğru sürekli bir  gaz akışı da olur. Bu madde iletimlerinden dolayı beyaz cüce üstünde gaz birikir. Biriken bu gaz yaklaşık olarak 20 senede bir nova patlamasına sebep olur. Gezegenimizden bakınca RS Yılancı’nın parlaklığının artıyor oluşu da işte 20 yılda bir meydana gelen bu nova patlamalarıdır. Parlaklığı 20 yılda bir artan bu yıldız sistemi gezegenimizden çıplak gözle gözlemlenememektedir. Bu yıldız sisteminin parlaklığı devamlı olarak değişkenlik gösterdiği için ize olan mesafesi hakkında kesin bilgilere sahip olamamaktayız. Ancak Rs Ophiuchi’nin bizden yaklaşık olarak 2 bin – 5 bin ışık yılı arasında bir uzaklıkta dolandığı tahmin edilmektedir. RS Yılancı’nın beyaz cücesinde biriken gaz sebebiyle 20 yılda bir meydana gelen nova patlamaları sonucu bu gazın tamamı dışarı atılmıyor. Yani beyaz cüce üzerinde, her nova patlaması sonucu biraz gaz kalıyor. Kalan bu gazlar her 20 yılda bir meydana gelen nova patlamalarıyla gittikçe artıyor. Astronomlara göre bu gaz birikimi gittikçe artacak ve tahminen 100 000 yıl içerisinde beyaz cüce bir süpernova patlamasıyla ölecek. Bu süpernova sonucunda RS Yılancı gökteki en parlak yıldız olacak. Gökyüzündeki en parlak yıldız olacak RS Ophiuchi, dünyamızdan çıplak gözle birkaç gün gündüzleri dahi görülebilecek. 
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder