Öpik-Oort Bulutu

Oort bulutu, Güneş etrafında dolanan bir kuyruklu yıldız kümesidir. Öpik-Oort Bulutu da denilmektedir. Güneş’ten yaklaşık olarak 7,5 trilyon kilometre uzaklıktan başlar 15 trilyon kilometre uzaklığa kadar yayılan bir kuşaktır. Bu kuşağın en ilginç yönü ise hakkında herhangi bir keşfin olmayışıdır. Yani varlığı tamamen varsayımlara dayanmaktadır. Güneş sistemimize giren kuyruklu yıldızlar böyle bir varsayımın oluşmasına sebep olmuştur. 1932 yılında Ernst Öpik, sonrasında da 1950 yılında Jan Hendrik Oort, Güneş Sistemi’ne giren bazı kuyruklu yıldızların neredeyse 150 trilyon kilometrelik bir uzaklıktan geldikleri fikrini ortaya attılar. Öpik-Oort bulutu ismi de buradan gelmektedir.
Oort bulutu denilen bu kuşakta yaklaşık olarak iki trilyon gökcismi bulunduğu tahmin ediliyor. Büyük ölçüde amonyak, metan ve su buzundan meydana geldiği düşünülen Oort bulutunun Güneş Sistemi’nin ilk oluşum evrelerinde oluştuğu tahmin edilmektedir. Buna göre, Güneş Sistemi ilk oluştuğunda büyük gök cisimleri oluşmuştur fakat Jüpiter gibi güçlü gezegenlerin etkisiyle Güneş Sistemi’nin dışlarına itilmişlerdir ve orada Oort bulutunu oluşturmuşlardır. 90’lı yılların sonlarına doğru gezegenimizin 15 milyon kilometre kadar yakınından geçen ve Hyakutake adı verilen kuyruklu yıldızın Oort Bulutu’ndan geldiği bilinmektedir. Hyakutake Kuyruklu Yıldızı’nın Oort Bulutu’ndan ayrılıp Dünya’ya teğet geçecek mesafeye gelmesinin ise 17 bin yıl sürdüğü düşünülüyor.

Bunlara ek olarak meşhur Hale-Bopp kuyruklu yıldızı da Oort Bulutu’ndan gelmiştir. Hale-Bopp ise Dünya’ya yaklaşık 200 milyon kilometre mesafeden geçmiştir. Ayrıca bir başka meşhur kuyruklu yıldız olan ve şu anda Kupier Kuşağı’nda yer almakta olan Halley Kuyruklu Yıldızı’nın da Öpik-Oort Bulutu’ndan ayrılarak geldiği düşünülmektedir. Oort Bulutu kuşağının iki bölgeden oluştuğu tahmin edilmektedir. İç Bölgesinin disk şeklinde, dış bölgesinin ise küre şeklinde olduğu varsayılıyor.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder