NASA'dan Uzay Taksisi Atağı

Amerika Birleşik Devletleri’nin astronotlarını uzay istasyonlarına Rusya taşıyor ve bu ulaştırma için de yüksek miktarda para kazanıyor. Her koltuk için 70 milyon dolar gibi bir rakam isteyen Rusya, NASA’nın yaptığı atakla bu geliri kaybedeceğe benziyor. Çünkü Uluslararası Uzay İstasyonu NASA, ticari mürettebatın uzay istasyonuna gidiş-dönüş işlemini sağlayacak olan bir ulaşım projesini başlatıyor. Boeing’e siparişinin verildiğim belirtilen CST-100 uzay taksisinin 2 yıl içerisinde yani 2017 yılında insanlı uçuşlara başlayacağı belirtildi.
Uluslararası Havacılık ve Uzay Araştırmaları Merkezi Nasa’nın Ticari Mürettenat Program Müdürü Kathy Leuders bu konuda hakkında şunları söylüyor: “NASA ve ticari destekçileri için son gelişmeler ve sertifikasyon en öncelikli ve önemli konulardan biriyse; geleceği takip etmek de ticari mürettebat ve istasyon programları için aynı derecede önemlidir. Stratejimiz daha korunaklı, güvenilir ve uygun maliyetli mürettebat görevleriyle sonuçlanacaktır.”
Boeing’in CCtCap (Commercial Crew Transportation Capability Program) yani Ticari Mürettebat Ulaşım Kapasitesi sözleşmesine göre dördüncü maddenin de olumlu sonuçlandığı ve projenin tamamlanması için çok az bir yol kaldığı belirtiliyor.
Boeing Ticari Programlar Başkan Yrd. John Mulholland konuya dair “2017’de uçmak için doğru rotadayız ve kritik mihenk taşı bizi CST-100 tasarımının tamamen geliştirme adımı olan bir sonraki aşamaya götürüyor” dedi.
SpaceX, geçtiğimiz ay pilot olmadan uçuş testinden başarıyla geçmişti. Göreve başlamadan birkaç yıl önce siparişleri veren Nasa, böylece şirketlere uzay gemisi inşaalarında zaman tanımış oluyor. Ancak NASA uçuş tarihini 2017 olarak açıklamalarını Kongre üyelerinin istenen bütçeyi vermeyi kabul etmelerine bağlıyor. Yani Eğer bütçe kabul medilmezse süre uzayabilir. Boeing ve SpaceX in ortaklığında kurulan bu projenin uzay araştırmalarını iki katına kadar çıkarabileceğine de özellikle dikkat çekiliyor.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder