Nam-ı Diğer Tanrı Parçacığı: Higgs Bozonu

Son yıllarda sonuçları en fazla merak edilen çalışmalardan biri de Higgs Bozonu’nun bulunması üzerineydi. Peki bu Higgs Bozonu’nda adını tanrı parçacığı koyacak ne vardı? Şimdi gelelim Higgs Bozonu’nun ne olduğuna. Bilindiği gibi maddenin en küçük yapıtaşına atom denmektedir. Yakın bir tarihe kadar atomun bölünemeyeceği ve parçalanamayacağı düşünülmekteydi. Fakat bilimin gelişmesiyle atomaltı parçacıkların da varlığından haberdar olundu. Önce elektron, sonra proton ve nötron keşfedildi. Sonra maddeyi oluşturan atomdan da küçük yapıların olduğu anlaşıldı. Atom da daha küçük başka yapılardan oluşuyordu.
Daha sonraları teknoloji sayesinde protonlar ve nötronlar da parçalanabildi. Bunun sonucu olarak onların da daha temel parçacıklardan oluştuğu öğrenildi. Parçacık hızlandırıcılarla bölünen proton ve nötronların kuarklardan oluştuğu anlaşıldı. Peki bu kuarklar nasıl bir araya gelmişti ve birarada kalabilmişlerdi? Bunun olabilmesi için kütle olması gerekiyordu. Kütleçekim olmadan nasıl bu kuarklar biraya gelip bir yapı oluşturabilmişlerdi? İşte bu soruları cevap verebilecek teoriyi 1964 tarihinde Peter Higgs bulmuştu. Atomaltı parçacıkların her yerde var olan bir alanla sürekli olarak etkileşimleri sonunda bir kütle kazandıklarını öne sürdüğü teorisini şöyle anlatıyordu:
“Belirli ölçeklerde bir odamız olsun ve içerisinde birbirleriyle sohbet eden insanlar. Sonra kapıdan biri önemli bir kişinin geldiğini söylesin ‘Einstein geliyor!! Birazdan burada olacak!!’ bunu duyan insanlar elbette ki bir anda hareketlenecektir. Einstein’ın odaya adım atmasıyla birlikte herkes ona yönelecek, hareket edecektir. Einstein’ın ilerlemesini yavaşlatacaklar ve Einstein ilerledikçe ona doğru yönelen insan sayısı daha daha artacaktır. Böylece Einstein’ın hayranı insanlar odada bir alan ve bir kütle oluşturacaktır.”
Higgs’in teorisinde bahsettiği bu alana Higgs Alanı denilmektedir. Higgs, teorisini güçlendirecek çalışmalar teknoloji ve bilimin yetersizliği sebebiyle de yıllarca gerçekleştirilemedi. Ancak bu teoriyle bilimdeki büyük gelişmelerin önünü açmıştı. Teorisinden tam 48 yıl sonra Cern’de bir deney yapıldı ve Higgs Alanı’nın varlığı ispatlandı. Büyük hadron çarpıştırıcısıyla yapılan deneylerde protonlar çarpıştırıldı ve adı tam olarak verilemese de “Higgs Bozonu ile tutarlı olan bir parçacık” keşfedildiği duyuruldu. Bu gelişme sonunda 2013 yılında Peter Higgs ve François Englert birlikte Nobel fizik ödülüne layık gösterildiler.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder