Muhteşem Görüntüsüyle NGC 6946 Havaifişek Galaksisi

Muhteşem görüntüsü sebebiyle Havaifişek Gökadası (Fireworks Galaxy) de denilen NGC 6946, 9 Eylül 1798 tarihinde ünlü astronom William Herschel tarafından keşfedilmiştir. Kral ve Kuğu Takımyıldızlar sınır bölgesinde yer almaktadır. Bu muhteşem galaksi, Gökadamız Samanyolu’nun düzlemindeki toz bulutlarının ya da başka bir deyişle yıldızlararası maddenin arkasında bulunduğu için sistemimize olan mesafesi kesin olarak hesaplanamamıştır. Bu yüzden boyutları hakkında da kesin bilgiye sahip değiliz. Bazı kaynaklarda 10 milyon ışık yılı uzaklıkta olduğu yazsa da bizden yaklaşık olarak 18 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunduğu düşünülen bu muhteşem görselliğe sahip galaksinin sarmal kollarında bulutsular bulunmaktadır. Japon Ulusal Gökbilim Gözlemevi (NAOJ) Subaru Teleskobu ile elde edilen aşağıdaki fotoğrafta kırmızı bölgeler yıldız oluşumlarının meydana geldiği bu bulutsuları göstermektedir. 
NGC 6946 çok yoğun yıldız oluşumlarının meydana geldiği bir galaksidir. Bu galakside sürekli yeni yıldızlar meydana gelirken sürekli olarak da yaşlı devasa yıldızlar süpernova patlamalarıyla ölmektedir. Bu galakside yıldız oluşumları ve ölümleri o kadar sık meydana gelir ki NGC 6946 yakınımızdaki en aktif galaksi olarak bilinmektedir. Daha önceki yazılarımızda Starburst Galaxy’lerden bahsetmiştik. İşte Havaifişek Galaksisi de bir Starburst Galaxy’dir; yani “yıldızlarla dolup taşan galaksi”. Galaksi içinde bulunan ve yaşları birkaç milyon yılı bulan mavi yıldızlar, süpernova patlamalarıyla birer ikişer yok olmaktadırlar. Bu süre kadar yaşayan yıldızlar normalde genç yıldız olarak adlandırılır. Ancak NGC 6946’daki bu yıldızların ömürleri kısa olduğu için süpernova patlamalarıyla ölürler. Astronomlar Havaifişek Galaksisi’nde 9 kez süpernova patlaması gözlemledirler. Bu herhangi bir galaksi için çok yüksek bir rakamdır. Bu yüzden NGC 6946, astronomlar tarafından bir nevi süpernova fabrikası olarak da görülmektedir. NGC 6946’da gözlemlenen bu süpernova patlamaları; SN 1917A, SN 1939C, SN 1948B, SN 1968D, SN 1969P, SN 1980K, SN2002hh, SN 2004et ve SN 2008S’dir. Patlamaların isimlerinden hangi yıllarda gözlemlendiklerini anlayabilirsiniz.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder