Muazzam Sarmallıktaki Galaksi: NGC 7049

NGC 7049’u özel yapan şey aşağıdaki fotoğrafta da görebileceğiniz üzere, muazzam derecede düzgün bir sarmal yapıya sahip olması. Eğer NGC 7049 bir sarmal gökada olmuş olsaydı bu durumda tabi ki bir gariplik olmayacaktı. Ne var ki, NGC 7049 bir sarmal gökada değil, bir küresel galaksi. Soğuk ve yaşlı yıldızlardan meydana gelen bu galaksinin çapı ise yaklaşık olarak 150 bin ışık yılı. NGC 7049, bünyesinde, galaksimiz olan Samanyolu Galaksisi’nden çok daha fazla sayıda yıldızı barındırıyor. Üstelik bu kadar yoğun yıldızın ışımalarına rağmen sarmal yapısı yine de görülebiliyor. Galaksinin merkezinde, çekirdeği çok düzgün bir şekilde kaplamış olan sarmal halkanın bu türden bir galakside var olmasının sebebi ise tam olarak çözülememiş durumda. Galaksinin merkezindeki bu spiral yapının varlığının sebebi olarak görülen en güçlü teoriye göre ise NGC 7049 bir başka galaksiyle çarpışmış. Çok miktarda toz ve gaz barındıran bir başka galaksiyle çarpıştığı düşünülen NGC 7049’un, bu çarpışma sonucu bünyesine kattığı yeni gaz ve tozların bu muazzam sarmal yapıyı meydana getirdiği tahmin edilmektedir.
Kesin olarak bilinmemekle birlikte bu tür eliptik devasa galaksilerin galaksimiz Samanyolu’na benzeyen sarmal yapılı birçok başka galaksinin bir araya gelmesiyle meydana geldikleri düşünülmektedir. Bu galaksilerin çarpışıp birleşmesi sonucu meydana çıkan gaz, kütle çekim sebebiyle meydana gelen yeni yıldız oluşumlarında harcanıp tükenirler. Böylece bu tür eliptik galaksiler belli bir süre sonra (birkaç milyar yıl) yaşlı yıldızlardan oluşan, üretkenliğini kaybetmiş sakin gökadalara dönerler. Fakat NGC 7049’de olduğu gibi, kendisine bir şekilde yeni gaz kaynağı bulabilmiş olan eliptik gökadalar için bu geçerli olmuyor. Bu tür gökadalar, NGC 7049 gibi aktif, üretken ve ışıltılı yaşamlarına devam edebiliyorlar. 
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder