Messier 110 Galaksisi ve Milyarlarca Yıl Sonraki Akıbeti

Meisser 110 ya da bir başka deyişle M110 Galaksisi, 10 Ağustos 1773 tarihinde Charles Messier tarafından keşfedilmiştir. Charles Messier, Andromeda Gökadası’nı (Zincirli Prenses) gözlemlerken M110’u bulmuştur. Fakat bunu kataloğa eklememiştir. Charles Messier’in M110’u neden kataloğuna eklemediği ise bilinmemektedir. Kenneth Glyn Jones 1996 yılında nesneyi kataloglamıştır. Messier 110, Andromeda Gökadası’nın uydusudur. Aynı zamanda cüce eliptik bir gökada olan M 110, cüce eliptik gökadalarda sık rastlanmayan yıldız oluşumları ve tozlar barındırmaktadır. Messier 110 Galaksisi’nin bizden uzaklığı ise yaklaşık olarak 2,5 milyon ışık yılı civarındadır. Aşağıdaki fotoğrafta Andromeda’ya çok yakınmış gibi görünse de aslında Messier 110’un Andromeda’ya olan uzaklığı neredeyse 330 bin ışık yılı kadardır. Bu uzaklıktan dolayı Andromeda’nın kütleçekim etkisine çok fazla maruz kalmaz.
NGC 205’in çapı ise sadece 7 bin 500 ışık yılıdır. Buna karşın cüce eliptik gökadalarda alışık olunmadığı gibi yıldızlararası madde bulundurmaktadır. Messier 110, halen yıldız oluşumlarına sahne olan bir gökadadır. Barındırdığı yıldızların birçoğu yaşlı yıldızlar olmasına rağmen yeni yıldız oluşumlarına da ev sahipliği yapmaktadır. Hatta devasa galaksilerde dahi sık görülmeyen O tipi, B tipi devasa mavi yıldızlar burada oluşabilmektedir. Astronomlar Messier 110 Galaksisi içinde şimdiye kadar bu tarzda devasa parlak mavi yıldızlardan 12 tane gözlemleyebilmiştir. Galaksi bünyesinde Güneş’ten büyük kütleye sahip olan 100 civarında yıldız da bulunmaktadır. Etrafında sekiz tane küresel yıldız kümesi tespit edilmiş olan bu galaksideki toplam yıldız sayısının ise yaklaşık olarak 10 milyon kadar olduğu tahmin edilmektedir. Tüm bu özellikler göz önünde bulundurulduğunda Messier 110’un eskiden bağımsız bir galaksi olduğu fakat sonradan Andromeda Galaksisi’nin kütleçekim etkisine yakalandığı sonucuna ulaşılabilmektedir. Birkaç milyar yıl sonra NGC 205, gaz stoğu tükendiği için yeni yıldız oluşumlarını gerçekleştiremeyecek ve Samanyolu Galaksisi ile çarpışacak. Bünyesinde bulunan yaşlı yıldızların bir bölümü evrene yayılırken kalan bölümü ise meydana gelecek olan yeni devasa galaksiye katılacak. 
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder