Merkür’ün Yörüngesi Ve Vulcan Gezegeni

Güneş Sistemi’ndeki en küçük gezegen olan Merkür aynı zamanda Güneş’e en yakın pozisyondaki gezegendir. Merkür’ün çekirdeği çapına göre çok büyüktür ve Güneş’in etrafında çok hızlı dönmektedir. Adını Roma mitolojisindeki en hızlı Tanrı olan Merkür’den alan gezegen, yörüngesinde Dünya’dan 1,6 kat daha hızlı ilerler. Güneşe çok yakın olduğu için Güneş ışınları Merkür’de bir atmosfer olmasına izin vermez. Çapı 4879 kilometre olan Merkür’ün Güneş’e olan uzaklığı ise 58 milyon kilometredir. 
Yılda neredeyse birkaç kez meteor yağmuru yaşandığı düşünülen Merkür’ün en önemli özelliği ise yörüngesinin düzensiz olmasıdır. Eskiden Merkür’ün Güneş’e en yakın gezegen olması sebebiyle Güneş’in çok yoğun çekimine maruz kaldığı halde neden sabit bir yörüngede kalmadığı sorusuna cevap verilemezken, artık yörüngesindeki bu düzensizliğin sebebinin çok büyük bir göktaşı çarpması sonucu oluşmuş olabileceği tahmin ediliyor. Bilinen tüm gökcisimlerinin yörüngelerini uzay-zaman eğrileri belirlemektedir. Evrendeki gezegenlerin hepsi hareketlerine bir yıldızın uzay zaman eğrisi vasıtasıyla devam etmektedirler. Mesela, bizim sistemimizdeki tüm gezegenler Güneş denen yıldızın uzay-zaman eğrisinde yollarına devam ederler. Gezegenlerin uyduları ise gezegenlerin uzay-zaman eğrilerinde yol alırlar. Merkür’deki gariplik ise yörüngesinin kusursuz bir çember çizmemesi. 

Merkür’ün bu düzensiz  yörüngesini ilk başlarda Newton yasalarına göre çözmeye çalışan bilim adamları bunu başaramadılar. Merkür’ün geçişinin görülebileceği kesin zamanı hesaplamaya çalışan bilim adamları bunu bir türlü başaramayınca yeni bir gezegenden bahsettiler ve adına Vulcan dediler. Oysa yaptıkları hesaplarda hataya sebep olan şey Newton yasalarıydı. Bunun yerine, Dünya’dan görülmeyen Vulcan gezegeninin çekim kuvvetinin Merkür’ün yörüngesindeki sapmanın sebebi olduğunu söylediler. Bundan yıllar sonra Einstein’ın uzay-zaman eğrilerinden bahsetmesiyle bu sorunun asıl sebebi bulundu. Vulcan gezegeni diye bir gezegen yoktu. Güneşe çok yakın olan Merkür, bu yakınlık sebebiyle uzay-zaman bükülmesinin çok fazla etkisinde kalıyor ve garip bir yörünge meydana geliyordu. 
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder