Merkezinde Karadelik Bulunmayan Galaksi: NGC 1300

Bizden yaklaşık olarak 60 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan NGC 1300, 1835 yılında astronom John Herschel tarafından bulunmuştur. NGC 1300, çubuklu sarmal bir gökadadır. Irmak kümesinin bir elemanı olan galaksi, 100 bin ışık yılından daha büyük bir genişliğe sahiptir. Galaksimiz Samanyolu’ndan bile büyük olan NGC 1300’ün en dikkat çekici özelliği ise bu değil. Galaksilerin merkezlerinde ya da bir başka deyişle çekirdeklerinde devasa bir karadelik bulunur. Bu devasa karadeliğe süpermasif karadelik denmektedir. Bazı istisnalar hariç her galaksinin merkezinde mutlaka bulunur. İşte NGC 1300’deki en önemli özellik burada ortaya çıkıyor. Bu galaksi bahsi geçen istisna galaksilerden biri olma özelliğinde. Yani NGC 1300’ün merkezinde bir karadelik yok. Galaksiler, karadeliklerin çekim gücü sayesinde bir arada durmakta değildirler. Yani galaksileri karadelikler bir arada tutmaz; galaksinin tamamını meydana getiren yıldızların, gazların, tozların vb. ortak çekim gücü sayesinde bir arada dururlar. Tıpkı galaksimiz olan Samanyolu’nda da görüldüğü gibi. NGC 1300 için de bu geçerlidir. Merkezinde bir karadeliğin olmaması onun bir arada duramayacağı anlamına gelmiyor. Galaksiyi oluşturan diğer tüm cisimlerin, maddelerin çekim etkisiyle bir arada duruyor. Ancak NGC 1300’ün ilginç yönleri bununla da bitmiyor. NGC 1300’ün merkezi de kendisi gibi spiral bir yapıdan oluşuyor. Yani galaksinin merkezinde spiral bir yapı bulunmaktadır. Bu spiral yapı devasa boyutlardadır. Öyle ki çapı neredeyse 3500 ışık yılını bulur. Merkezinde bir karadelik olmamasının yanında, sahip olduğu bu spiral yapıyla da alışılagelmiş galaksilerden ayrılır.
Yukarıdaki fotoğraf, şaşırmayacağınız gibi, Hubble Uzay Teleskobu ile çekilmiştir ve teleskobun çekmiş olduğu en yüksek çözünürlüğe sahip fotoğraflar arasında bulunmaktadır. Bu tarz çözünürlüğü yüksek olan fotoğrafların avantajlı yanı gök bilimcilerin ayrıntılı inceleme yapabilmelerine olanak sağlamalarıdır.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder