Mars'ın Yok Olacak Uydusu Phobos

Phobos, Mars’ın iki uydusundan büyük olanıdır. Bu da Phobos’un aslında çok küçük olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Öyle ki uydunun çapı yaklaşık olarak 25 kilometre. Mars gezegenine olan uzaklığı ise sadece 9 bin kilometre. Ay’ın Dünyamızla olan mesafesinin yaklaşık olarak 380 000 kilometre  olduğu düşünülürse Phobos’un Mars’a ne kadar yakın olduğu görülebilir. Phobos minik boyutuna rağmen bir Güneş tutulmasına neden olabilir. Bunun sebebi de Güneş’e olan yakınlığıdır. Küçük uydunun, Mars gün ölçüsü göz önüne alındığında, bir Mars gününde iki kez doğup iki kez de batıyor. 1877 yılında Hall tarafından keşfedilen uydunun ismi ise Yunan mitolojisinde korku tanrısı olan Phobos’tan gelmektedir. Ares ve Afrodit’in erkek çocuğudur. Bu tanrının Roma mitolojisindeki karşılığı ise Timor’dur.
Mars’ın diğer uydusu olan Deimos gibi Phobos’un da Mars kütleçekimine kapılan bir meteor olduğu düşünülmektedir. Phobos ile ilgili olarak bir de kötü öngörü mevcuttur. Gelgitler sebebiyle Mars’a gittikçe yaklaşmakta olan bu uydunun yaklaşık 50 milyon yıl içerisinde yok olacağı ya da Mars’a düşeceği düşünülüyor. Yok olması beklenen uydu Mars’ın etrafında oluşacak bir enkaz halkasına dönüşebilir. Phobos’un karbondan zengin olan kaya karışımı olduğu düşünülmektedir. Yoğunluğunun düşük olması sebebiyle de buz ve kaya karışımından meydana gelen bir gök cismi olduğu kanısına varılmıştır. Elde edilen son fotoğraflarla çok kraterli bir yapıya sahip olduğu ve yüzeyinde 1 metre kalınlıkta bir toz tabakası olduğu öğrenilmiştir. Phobos’taki kraterlerden en büyüğü, uyduyu keşfeden Hall’un karısının kızlık ismini verildiği Stickney’dir. Bu ismi, gök bilimcinin kendisi vermiştir. Mars’ın iki uydusunun da Güneş Sistemi’nin dışından gelip, Mars’ın kütleçekimine yakalandıkları düşünülmektedir.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder