Mars Ve Su

Uzaylı filmlerinde ya da uzaylıların geçtiği herhangi bir konuda önce marslılardan bahsedilmesinin tabi ki bir sebebi var. Bilim adamları elde ettikleri verilere dayanarak bir zamanlar Mars’ta hayat olduğunu düşünüyorlar. Mars’ın yapısı bir zamanlar tıpkı Dünya gibi olduğunu gösteriyor. Uzak geçmişte Mars’ın sulak bir yer olduğu düşünülüyor. Bir zamanlar yaşam olduğu düşünülen Mars yaklaşık 4 milyar yıl önce çekirdeğinin soğumasıyla manyetik alanını yitirdi. Dünyamızın da sonunu Mars gibi olacağı düşünülmektedir.
Bir gezegende yaşam belirtisinin en büyük kaynağı sudur. Su varsa o gezegende yaşam olabileceği anlamına gelir. Tabi ki sadece suya bağlı değildir. Bilim adamlarının öncelikle bulmaya çalıştıkları şey suydu. 2003 yılında Mar’a Baykonur Uzay Üssü’nden gönderilen uzay aracı 6 ay süren bir yolculuktan sonra gezegene ulaştı. Avrupa Uzay Ajansı’nın gönderdiği bu uzay aracından Beagle 2 isimli bir araç yola çıktı. Görevi Mars’ta su ve canlı izi sürmekti. Ancak bu yolculuk 6 ay sürünce istenmeyen ve hesapta olmayan kazalar yaşandı. Mars atmosferinin tahmin edilenden daha yoğun olmasından dolayı uzay aracı paraşütlerle yavaşlatılamadı ve hızla Mars yüzeyine düştü. Beagle 2 artık işlevselliğini yitirmişti. Ancak Mars Express’teki kameralar aracılığıyla 687 gün süren serüven sonunda Mars’ın tamamına yakını görüntülendi.

Tam o sıralarda NASA’nın da 2 aracı Mars’taydı. Üstelik NASA bununla yetinmeyip 3’üncü bir uzay aracını da Kızıl Gezegen’e gönderdi. Tüm bu araçlardan gelen bilgilere göre Mars’ta bir zamanlar akışkan su bulunduğu tahmin edildi. Mars’taki derin vadilerden bir zamanlar suların aktığı düşünülmektedir. Bu yarıklardaki derin izler suyolları olduğunu gösteriyor ve bir zamanlar oralardan su aktığını kanıtlıyor niteliktedir. Bu verilere göre Kızıl Gezegen’deki ırmaklarda saniyede yaklaşık olarak beş bin metreküp su akmaktaydı. Ancak bilim adamları bu miktarın çok daha üstünde su miktarı olması gerektiğini düşünüyorlar. Mars’ta bir zamanlar su olduğuna dair bilim dünyası hemfikirdir.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder