Makemake Cüce Gezegeni


Mart 2005’teki Paskalya’dan birkaç gün sonra bulunan Makemake, Güneş Sistemi’nin üçüncü büyük cüce gezegenidir. Güneş’e olan uzaklığı yaklaşık olarak yedi milyar kilometredir. Makemake’nin diğer Kupier Kuşağı Ojeleri’nden farkı bir uydusunun olmamasıdır. İlk keşfedildiğinde Easterbunny yani Paskalya Tavşanı olarak adlandırılmıştı. Temmuz 2008’de ise Paskalya yerlileri Rapanuiler’in mitolojisinde bereket tanrısından almıştır. Güneş’e çok uzak bir cüce gezegen olan Makemake’nin çapı yaklaşık olarak 1500 kilometredir. Güneş’e olan uzaklığı sebebiyle soğuk ve buzlu bir cüce gezegendir. Kupier Kuşağı adı verilen alandaki cüce gezegenlere Neptün Ötesi Objeler de denmektedir. Her yıl yenileri keşfedilen bu cüce gezegenlerden Makemake’nin de Phobos gibi Pluton’u gezegenlikten cüce gezegenliğe düşürdüğü söylenebilir. Çünkü eğer Pluton bir gezegen olarka kalsaydı Makemake’nin de bir gezegen olarak adlandırılması gerekecekti.
İlk başlarda Makemake’nin bir atmosfere sahip olduğu düşünülmüştü. Fakat sonradan yapılan araştırmalar cüce gezegenin bir atmosferinin olmadığını ortaya koydu. Jose Luiz Ortiz, son yapılan araştırmanın ardından şunları söylemiştir:
“Makemake’nin yıldızın önünden geçişi ve onun ışığını engellediği sırada, yıldız yavaşça sönüp sonra parlamaya başlamadı, önce gözden kayboldu ve sonra hemen birden belirdi. Bunun anlamı bu küçük cüce gezegenin kayda değer bir atmosferi bulunmuyor.”

Makemake’nin uzaklığı sebebiyle üzerinde çok fazla araştırma yapılamıyor. Ancak son yapılan araştırmalar güneş ışığını yansıtma değerinin de bulunmasını sağladı. Cüce gezegenin yüzeyinden yansıyan güneş ışınlarının değeri yaklaşık olarak 0,77 albedo. Bu da Pluton ile Eris arasında bir değere denk geliyor. Ortalama sıcaklığının yaklaşık olarak -245 santigrat derece olduğu tahmin ediliyor. Makemake gibi Neptün ötesi cisim olarak adlandırılan cüce gezegenlere artık Plutonsal da denmektedir.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder