Magellan Uzay Sondası

Magellan Uzay Sondası, 5 Mayıs 1989 yılında NASA tarafından uzaya gönderilmiştir. Atlantis Uzay Mekiği aracılığıyla Dünya dışına taşınan Macellan Uzay Sondası, gönderildiği tarihlerde Venüs gezegeni hakkında çok büyük verilere ulaşabilmemizi sağladı. Zaten aracın uzaya gönderilme sebebi de Venüs’ü incelemekti. Venüs yörüngesinde haritalandırma araştırmaları yapan aracın Venüs’e ulaşması ise 15 ay kadar sürmüştü. Bu uzun süren seyahatle 10 Ağustos 1990 tarihinde Venüs’e vardı. 
Venüs’ün kutup civarlarında bir yerde yörüngeye oturan Macellan Uzay Sondası’nın konumu biraz basık bir yörüngedeydi. Gezegenin yüzeyine neredeyse 300 kilometre kadar yaklaşan sonda, kullandığı radarla, Venüs’ün tamamına yakınını haritalandırmayı başardı.Aşağıdaki fotoğrafta ise Astronomi bilimine çok emeği geçen bu sonda tarafından çekilen fotoğrafların birleştirilmesiyle elde edilen Venüs yüzey haritasını görmektesiniz.
1993’te de gezegenin yer çekimi haritasını çıkaran sonda astronomi bilimine büyük katkılar sağladı. Magellan (Macellan) Uzay Sondası, Venüs etrafındaki yörünge turunu yaklaşık olarak 3 saat gibi bir sürede tamamlıyordu. Sonda, yörünge turunu her tamamladığında Dünya’ya incelediği bölgenin haritasını gönderiyordu. Daha geniş ve ayrıntılı bir harita çıkarabilmesi için birkaç kez yörüngesi düzeltilen Macellan Uzay Sondası’nın pozisyonu Venüs yüzeyine daha yakın olacak şekilde bir pozisyona getirilmiştir.
Macellan Uzay Sondası tam 4,5 yıl süren bir araştırma boyunca Venüs gezegeni üzerinde çalışmış ve gezegenin neredeyse yüzde 99’unu haritalandırmayı başarabilmiştir. Ancak bu başarılı araç, beklenmedik bir sonla bilim dünyasına veda etmiş ve bilim insanlarını çok üzmüştür. Venüs’teki görevini 11 Ekim 1994 yılına kadar sürdüren Magellan Uzay Sondası, çok yaklaşıp Venüs atmosferine girmiş ve yanarak yok olmuştur. Talihsiz sonda, Venüs gezegeninin atmosferine dayanamamıştır. Yoğun sülfirik asit içeren Venüs atmosferi Macellan Uzay Sondası’nı yakarak sondayı yok etmiştir. 
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder