Kıyamet Habercisi Nemesis Gerçek Mi?

Öncelikle Nemesis ile ilgili birkaç komplo teorisinden bahsederek başlayalım. Bazı insanlar, çok uzaklarda Güneş’in eşi olan bir yıldız olduğunu söylemektedir. Bu yıldız bir kahverengi cüce ya da kırmızı cüce olabilir. Mayalar, Sümerler gibi toplumların da bu yıldızın varlığını bildiklerinden falan bahsederler. Bu dev yıldızın birkaç bin yılda bir gezegenimize yaklaşarak felaketler yarattığına inanılmaktadır. Hatta dinozorların yok oluşunu da bu Nemesis yıldızına bağlayanlar vardır. Hakkında daha birçok komplo teorisinin bulunduğu Nemesis diye bir gezegen acaba gerçekten var mıdır? Bilim, Güneş Sistemi’nde böyle dev bir gezegeni ya da kahverengi cüceyi bulamamıştır. Fakat yine de böyle bir gezegen yoktur deyip geçmemişlerdir ve gerçekten varlığını araştırmışlardır. Güneş Sistemi’nin en büyük gezegenleri büyüklük sırasına göre Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün gezegenleridir. Bunların dışında herhangi dev bir gezegen bulunamamıştır. Eğer böyle bir dev kütleli gezegen ya da yıldız Sistemimizde yer alıyor olsaydı böyle büyük kütleli bir cismin kütleçekimsel etkilerinin Sistem’de etkilerinin hissedilmesi gerekirdi. En azından Kuiper Kuşağı ve Oort Bulutu’nun mutlaka etkilenmesi gerekirdi. Fakat böyle bir etkinin olmadığı görülmüştür.
Buna rağmen Nemesis’i araştırmaya devam eden bilim insanlarının son yaptıkları araştırmada aşırı gelişkin kızılötesi teleskoplar kullanılarak Güneş Sistemi’nin çok uzak yerlerinde böyle bir gök cisminin varlığı tekrar gözden geçirildi. WISE Uzay Teleskobu’nun da kullanıldığı bu araştırmalarda da böyle bir gezegenin varlığına rastlanmadı. Ancak Nemesis aranırken çok sayıda kırmızı cüce ve kahverengi cüce yıldızlar keşfedildi. Keşfedilen bu yıldızlardan bazılarını kızılötesi dalga boyunda gözlemleyebilmek bile zordu. Yani böylesine uzak ve zor gözlemlenebilen yıldızlar bile keşfedilebildiyse Nemesis’in de görülebilmesi gerekirdi. Ama böyle bir şey olmadı. Dolayısıyla bilim bu kadar uğraşmasına kadar varlığına dair tek bir ize bile rastlamamışken hala Nemesis’ten bahsetmek, bilimden uzak, safsatalardır.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder