Kuyruklu Yıldızlar Ve Kuyruklarının Oluşumu

Varlıkları antik çağlarda bile bilinen kuyruklu yıldızları diğer göktaşlarından ayıran şey çok parlak olmaları ve bir kuyruklarının olmalarıdır. Peki bu kuyruklar nasıl oluşmuştur ve nedir? Kuyruklu yıldızın oluşmasına sebep olan yani onu oluşturan göktaşı kaya, metal, su, azot, metan ya da karbondioksit buzu içerir ve cisim Güneş’e yaklaşınca Güneş’ten gelen ısı bu buzların buharlaşmasına sebep olur ve kuyruklu yıldızın oluşmasına sebep olan göktaşının çevresini sararak ters yönde bir kuyruk oluşturur. 
Yani kuyruklu yıldızın üzerinde bulunan azottan oluşmuş buz (azot -210 dereceden soğuk ortamlarda buz halindedir) ısınmaya ve eriyip buharlaşmaya başlar. Gaz haline gelen Azot, yıldızdaki tozlar ve diğer cisimlerle beraber dışarı doğru püskürür ve Güneş’in tersi yönde olan bir kuyruk oluşmasına sebep olur. Güneş ışığı da bu toz ve gaz moleküllerinden yansır ve o görkemli kuyruklu yıldız görüntüsünü oluşturur.
Buna benzer bir başka olay Mars yörüngesine kadar varan kuyruklu yıldızda da meydana gelmiştir. Artan sıcaklık buz halindeki karbondioksitin eriyip buharlaşmasına sebep olmuş ve oluşan karbondioksit gazı da kuyruklu yıldızın kuyruğuna katkı sağlar. Kuyruklu yıldızların içerdiği bu buzlar milyar yıllar önce yoğun çarpışmalarla dünyamızın suya kavuşmasının sebebi olmuştur. Hatta yapılan son çalışmalara göre kuyruklu yıldızların üzerindeki yaşam için gerekli olan maddeler sayesinde dünyamızda yaşam oluşmuştur. Hepimizin aslında yıldız tozundan geldiğimiz bu yüzden söylenmektedir.
Kuyruklu yıldızlardaki buzların tamamı buharlaşmadan bu yıldızlar Güneş’ten uzaklaşırlar ve yeniden donmaya başlarlar. Kuyruklu yıldızlarla diğer asteroidler arasındaki en önemli fark buz halindeki bu gazların buharlaşarak oluşturdukları kuyruklardır. Gezegenimize yakın olan asteroidler Güneş’e yakın oldukları için yüzeylerindeki buzlar yok olmuştur. İşte bu yüzden bir kuyruklu yıldıza benzer şekilde parlayamazlar.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder