Kupier Kuşağı ve Keşfi

Güneş Sistemi’nin dış kısımlarında, bir gaz devi gezegen olan Neptün’ün de ötesinde, yüzbinlerce cüce gezegen ve asteroidden oluşan bir kuşak bulunmaktadır. Kupier Kuşağı denilen bu kuşağın tam adı ise “Edgeworth-Kupier Kuşağı”dır. Varlığı 1951 yılında astronom Gerard Kupier tarafından öne sürülmüş olsa da bundan 8 yıl önce, yani 1943 yılında astronom Kenneth Edgeworth da çok sayıda kuyruklu yıldız ve büyük gezegenimsilerin Neptün’ün ötesinde var olduklarını öne sürmüştü. Bu yüzden bazı bilim insanları Edgeworth-Kupier Kuşağı ismini kullanmayı tercih etmektedirler. Kuşağın varlığının kesinlik kazanması ise, 1992 yılında Palomar Gözlemevi’ndeki gökbilimcilerden David Jewitt ile Jane Luu’nun Pluton’un ötesinde bulunan ve neredeyse 200 kilometre çapa sahip olan bir gök cismi keşfetmesiyle oldu. İki gök bilimcinin keşfettiği ve ismi 1992 QB1 olarak belirlenen bu gök cisminin keşfinden sonra çok sayıda yeni gök cismi bulunmaya başlandı ve Edgeworth-Kupier Kuşağı’nın varlığı kesin olarak ispatlanmış oldu. Mars ile Jüpiter arasındaki Asteroid Kuşağı’na benzediği düşünülen Kupier Kuşağı, Asteroid Kuşağı’ndan 20 kat daha büyüktür.
Güneş Sistemi oluşurken meydana gelen Güneş ve gezegenlerden arta kalan objeler ya Güneş’e karıştı ya da Güneş onları sistemin dışına doğru püskürttü. İşte Güneş Sistemi’nin dışındaki Kupier Kuşağı ve bir başka yazıda bahsetmiş olduğumuz Oort Bulutu, Güneş Sistemi ilk oluştuğunda meydana geldikleri için, sistemin varoluşuyla ilgili de birer ansiklopedi görevindedirler. Kupier Kuşağı’ndaki kaya yoğunluğu bir anda azalmaktadır. İşte bu azalmanın olduğu bölgeye de Kupier Uçurumu adı verilmiştir. Yüz binlerce gök cismi barındırdığı düşünülen Edgeworth – Kupier Kuşağı, çok uzakta olduğu için ayrıntılı incelemeler yapmanın güç olduğu bir yer. Ancak son gönderilen New Horizons isimli uzay aracı, Plüton’a doğru gidiyor. Bu yolculuk bittiğinde bu kuşak hakkında çok daha detaylı bilgilere sahip olacağız.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder