Komşu Yıldız Ross 154

Bize olan yaklaşık 10 milyon ışık yılı uzaklığıyla bir başka komşu yıldızımız Ross 154, bir kırmızı cücedir. Amerikalı gök bilimci Frank Elmore Ross tarafından keşfedilmiş ve adını da kaşifinden almıştır. M 3,5 sınıfında bulunan komşu yıldız, Güneş’in yaklaşık olarak 4’te 1’i kadar bir boyuta sahiptir. Yaklaşık olarak 3100 santigrat derece sıcaklığa (yüzey sıcaklığı) sahiptir. Kırmızı cüce yıldızların birçoğu gibi Ross 154 de parlaklık olarak çok sönük bir yıldızdır. Bu kadar sönük olmasına rağmen oldukça genç bir kırmızı cücedir ve neredeyse 500 milyar yıl daha yaşayacağı düşünülmektedir. 
Yıldız yüzeyinde meydana gelen büyük yıldız patlamalarından dolayı parlaklığı sürekli değişiklik göstermektedir. Bu tür yıldızlara parıltılı yıldız denir. Bu tür yıldızların parlaklık değişkenliği ilk 10 milyar yıllık sürelerinde yaşanmaktadır. Ross 154’ün yaşının da 1 milyar yıl olduğu düşünülmektedir. Ross 154’ün çevresinde gezgen olup olmadığı henüz bilinmiyor çünkü böyle bir keşfi gerçekleştirebilecek araştırmalar henüz yapılmadı. Ross 154, düşük enerji yaydığı için eğer gezegenimizin Güneş’i bu yıldız olmuş olsaydı Güneşten aldığımız enerji (hem ısı hem ışık) kadar enerji alabilmemiz için bu yıldıza 10 milyon ışık yılı mesafede olmamız gerekecekti. Güneş’e olan uzaklığımızın 150 milyon kilometre olduğu düşünüldüğünde bunun ne kadar yakın bir uzaklık olduğu daha iyi anlaşılabilir. Sürekli patlamalar yaşanan böyle bir yıldıza bu kadar yakın olmak ise beraberinde çok fazla da tehlike getirecektir. Çünkü bu patlamalar sonucu gezegende meydana gelen kütle kaybı yani gezegenden atılan kütle, yakınındaki olası bir yaşam barındıran gezegende çok büyük zararlara yol açabilir. Ayrıca böyle bir gezegene bu kadar yakın bir konumda bulunmak kütleçekim sebebiyle bir yüzümüzün sürekli bu yıldıza dönük olması anlamına da gelecekti. Böylece gezegenimizin Ross 154’e bakan yüzü sürekli sıcak ve aydınlık, diğer tarafı ise sürekli soğuk ve karanlık olacaktı. Yani Ross 154’ün yaşam kuşağında yaşam barındıran herhangi bir gezegenin bulunması için gezegenimizden çok daha yoğun bir atmosfere ve çok daha fazla bir manyetik alana sahip olması gerekir.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder