Komşu Yıldız Groombridge 1618

1838 senesinde astronom Stephen Groombridge’in keşfettiği, yakınlığı sebebiyle komşu diyebileceğimiz bu yıldız, anlaşılacağı üzere ismini kaşifinden almıştır. Bizden yaklaşık olarak 16 ışık yılı uzaklıktadır. Bu uzaklık, ışık yılı deyince kulağa çok uzakmış gibi gelse de evren ölçüleri baz alındığında oldukça yakın bir mesafedir. Groombridge 1618’in kütlesi neredeyse Güneş’in 10’da 7 si kadardır. Çapı ise Güneş’in 10’da 6’sı kadar olan komşu yıldız, K sınıfı bir turuncu cüce olarak tanımlanmıştır. Güneş’in 10’da 7’si kadar bir kütleye sahip olması da akıllarda yıldızın çok büyük olduğu izlenimi yaratmış olabilir ancak bu büyüklük K sınıfı tayf yıldızları göz önünde bulundurulduğunda neredeyse bu sınıftaki en küçük kütleli yıldızlardan biri olmaktadır. Öyle ki Groombridge’in kütlesi biraz daha küçük olmuş olsaydı K sınıfı değil M sınıfı bir kırmızı cüce olarak tanımlanması gerekecekti. 
Bu yıldızın kütlesi ve çapı Güneş’in yarısından bile fazladır ancak buna karşın parlaklığı için aynı şeyi söyleyemeyeceğiz. Çünkü boyutları göz önüne alındığında Güneş’in yarısından daha büyük olan bu yıldızın, parlaklığı göz önüne alındığında Güneş’in sadece 10’da 1’i kadar düşük bir parlaklığa sahiptir. Isı bakımından da Güneş’e kıyasla oldukça düşük bir sıcaklığa sahip olan Groombridge 1618’in yüzey sıcaklığı 3 bin 700 santigrat derecedir. Güneş’in yüzey sıcaklığının ise 5 bin 200 santigrat derece olduğunu başka birçok yazımızda da belirtmiştik. Daha önceki yazılarımızda yaşam kuşağının ne olduğundan bahsetmiştik. Suyun gezegen yüzeyinde sıvı halde bulunabilmesine imkan sağlayan yörünge uzaklığına yaşam kuşağı deniyor. Bu komşu yıldızın yaşam kuşağı 30 milyon – 55 milyon kilometre arasındadır. Güneş için ise bu mesafe 100 ila 250 milyon kilometre arasında değişmektedir. Dünyamız, Güneş’e 150 milyon kilometre mesafededir. Bu yıldızın yaşam kuşağında bir gezegenin var olup olmadığı tam olarak bulunamadı. Buna rağmen yıldızdan yaklaşık 60 milyon kilometre mesafede Jüpiter benzeri bir gaz devi gezgenin var olduğu tahmin ediliyor. Böyle bir gezegen henüz kesin oalrak bulunamadı. Ancak araştırmalar çok büyük ihtimalle böyle bir gezgenin var olduğunu ve yörüngesini 122 günde tamamladığını gösteriyor. 
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder