Kelebek Bulutsusu: NGC 6302

Uzayda adeta bir kelebeğe benzeyen görüntüsüyle bulunan NGC 6302’ye, bu görüntüsü sebebiyle Kelebek Bulutsusu denmektedir. Bazı bilim insanlarınca Böcek Bulutsusu ya da Kum Saati Bulutsusu olarak da nitelendirilmektedir. Ancak biz kelebeğe daha çok benzettiğimiz için Kelebek Bulutsusu tabirini kullanacağız. Hubble Uzay teleskobu tarafından çekilen aşağıdaki fotoğrafı gördüğünüzde sizin de kelebeğe benzeteceğinize eminiz. Konumuza dönecek olursak Kelebek Bulutsusu, evrendeki bildiğimiz en karmaşık ve tuhaf gezegenimsi bulutsular arasındadır. Akrep Takımyıldızı içinde bulunan ilginç bulutsuyu 1888 yılında gök bilimci Edward Emerson Barnard keşfetmiştir. 
Tam anlamıyla bir görsel güzellik olan Kelebek Bulutsusu sistemimizden yaklaşık olarak 3 bin 500 ışık yılı mesafede bulunmaktadır. Merkezinde olağanüstü sıcaklıkta bir yıldız olan bulutsunun merkezindeki bu yıldızın sıcaklığı yaklaşık olarak 222 bin santigrat derecedir. Bu sıcaklığın ne kadar yüksek bir sıcaklık olduğunu anlamak için Güneş’in sıcaklığının 5500 santigrat derece olduğunu göz önünde bulundurmak yeterli olacaktır. Kelebek Bulutsusu’nun merkezindeki bu aşırı sıcak yıldızın kütlesi ise Güneş’in 5 te 3’ü kadardır. Ayrıca bu aşırı sıcak yıldız ne yazık ki ölmeye başlamıştır. Katanlarında çok yoğun ve zengin gazlar bulunan bu bulutsunun, merkezindeki yıldız beyaz cüceye dönüşme yolunda ilerlemektedir. Yapılan son araştırmalara göre çok büyük oranlarda karbon ve oksijen içermektedir. Bu bulutsu hakkında asıl sorulması gereken soru ise Güneş’in 5’te 3’ü kadar olmasına rağmen nasıl olup da bu kadar aşırı yüksek sıcaklığa sahip olabilmesi. Büyük ihtimalle bu yıldız eskiden çok daha büyük kütleye sahip bir yıldızdı. Ancak yıldızın kütlesi şu anda bizim kelebek ismini vermemize sebep olan görüntüyü sağlayan şekle dönüşerek yıldızın etrafına yayılmıştır ve geriye bu bahsettiğimi Güneş’in 5’te 3’ü kadar olan kütlesi kalmıştır. 
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder