Kanlı Ay Tutulması Diye Bir Şey Var Mıdır?

Yarım bin yıldır sadece üç kez gerçekleştiği söylenen Kanlı Ay Tutulması denilen astronomi olayı son olarak 15 Nisan 2014’te meydana geldi. Ay tutulması denilen gök yüzü olayı Dünyamızın gölgesinin Ay’ın üstüne düşmesiyle Ay’ı göremediğimiz bir olaydır. Bu da Güneş, Dünya ve Ay’ın aynı hizaya gelmesiyle olur. Dünyamız Ay ile Güneş’in arasında kalınca Dünya’nın gölgesi Ay’ın üstüne düşer ve Ay tutulması meydana gelmiş olur. Bu durumun oluşması için Dünya’nın ekliptik adı verilen yörüngesiyle Ay’ın yörünge düzleminin çakışması gerekir. Aksi halde Dünya’nın gölgesi açıdan dolayı Ay’ın üstüne düşmez. Uydumuzun üstüne düşen gölgemiz eğer onu tamamen kapatıyorsa tam tutulma, tamamen kapatmıyorsa da kısmi tutulma gerçekleşmiş olur.
Kanlı Ay Tutulması denilen olayda Ay, koyu kızıl bir renk alır. Kanlı sözcüğü bu kızıllığı tasvir etmek amacıyla kullanılır. Aslında bu durumu diğer ay tutulmalarından farklı kılan çok farklı bilimsel bir olay meydana gelmemektedir. Bazı kesimlerin iddia ettiği gibi gizemli bir olay da değildir bu. Tamamen bilimsel açıklaması olan bir gökyüzü olayıdır. Hatta bilim açısından bunu açıklamak o kadar kolaydır ki Güneş’in doğarken ve batarken kızıl renge bürünmesiyle aynıdır. Atmosferden geçen Güneş ışınları kısa dalga boylarında mavi, uzun dalgaboyunda ise kırmızı ışık dağılmadan yoluna devam eder. gösterir. İşte tam olarak bu sebepten dolayı Güneş doğarken veya batarken gök yüzü kızıllaşmaya başlarken; günortasında ise gökyüzü mavi renkte olur.  Kanlı Ay tutulması denilen bu olayda da Dünya’dan yansıyan Güneş ışınları, Ay’ın üzerine düşer ve bu Güneş ışınlarındaki mavi ve yeşil bileşenler dağılarak yok olur. Ay’ın üzerine Dünya’dan yansıyan bileşenler ise kırmızı bileşenler olur. İşte bu kırmızı ışıklar yüzünden Ay kızıllaşır ve Kanlı Ay Tutulması denilen olay gerçekleşir. Aslında Kanlı Ay Tutulması denilen bir olay yoktur. Ay tutulması denilen bir olay vardır.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder