Kalem Bulutsusu

NGC 2736 olarak da bilinen Kalem Bulutsusu 1835 yılında astronom John Herschel tarafından keşfedilmiştir. Vela ya da Yelken denilen takımyıldızının bir üyesi olan bulutsu, çubuğa benzeyen görüntüsü dolayısıyla kalem ismini almıştır. Kalem Bulutsusu, sistemimizden (Güneş Sistemi) yaklaşık olarak 815 ışık yılı uzaklıkta yer almaktadır. Vela pulsarına olan yakınlığı sebebiyle de Vela (Yelken) süpernova artığından bir parça olduğu düşünülmektedir. Büyük Vela Süpernovası’yla meydana çıkan şok dalgalarının oluşturduğu tahmin edilen Kalem Bulutsusu, bu şok dalgaları sebebiyle çok hızlı hareket etmektedir. Bu hızın yaklaşık olarak 644 bin kilometre/saat olduğu düşünülmektedir. Saat yönünde hareket eden bulutsunun uzunluğu ise neredeyse 5 ışık yılı. Kaleme benzer görüntüsünü ise ince gaz bulutlarından meydana gelen düzlemsel yapı sayesinde almıştır.
Yukarıdaki fotoğrafta, iyonlaşan hidrojen ve oksijen atomları sebebiyle oluşan kırmızı ve yeşil renkleri görmektesiniz. Neredeyse 11 bin yıl evvel, Vela takımyıldızında bir yıldızın parlaklığı aniden o kadar çok arttı ve bu yıldız, Venüs Gezegeni’nden yaklaşık olarak 250 kat daha fazla ışık yaymaktaydı. Bu yıldızın parklaklığı o kadar yüksekti ki dünyamızdan gündüz bile gözlemlenebilmiştir. O zamanki insanlar gökyüzünde gördükleri bu olaya muhtemelen mistik birçok anlam yüklemişlerdir. Ancak biz, bugün, bunun mistik bir olay olmadığını; devasa bir yıldızın ölümü, yok oluşu olduğunu biliyoruz.

Kalem Bulutsusu yaklaşık olarak 5 ışık yılı uzunluğa sahiptir ancak içinde yer aldığı Yelken süpernova kalıntısı ise neredeyse 100 ışık yılı çapa sahiptir. Bulutsunun ilk başlardaki aşırı yüksek olan hızı etrafındaki yıldızlararası gazı süpürerek ilerlerken büyük oranda yavaşlamıştır. Avrupa Güney Gözlemevi’nden (ESO) alınan aşağıdaki fotoğrafta, aşağılara doğru yayılan iplikçik şeklindeki şeyler aslında tam olarak yandan görülen uzun dalgacıklardır. Bu dalgacıklar parlayan bir gaz tabakasının içinde yer aldıkları için böyle bir görüntüye sebep olmuşlardır.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder