İlk Yıldızlar Nasıldı ve Nasıl Oluştu?

Yıldız teorilerine göre Güneş ve daha küçük yıldızların meydana gelebilmesi için hidrojen ve helyumdan daha ağır olan elementlerin varlığı gerekmektedir. Big-Bang’le oluşan elementlerin yaklaşık %75’i hidrojen, yine yaklaşık %25’i helyum ve çok az oranda da lityumdur. Yalnızca Hidrojen ve helyumdan meydana gelen yıldızlar, onları meydana getiren helyum ve hidrojen in çökmesi için gerekli olan ağır elementleri taşımamaktadır. Dolayısıyla hidrojen ve helyumdan meydana gelen bir gaz bulutu sıkışmaktayken çok fazla ısınır. Bu ısının azalması yani soğuması için gerekli olan ağır elementler olmadığı için de bu gaz bulutunun genişlemesine sebep oluyor ve küçük bir yıldız oluşamıyor. Evrenin daha “az geniş” olduğu zamanlarda yani ilk zamanlarında meydana gelen yıldızlar Güneş’ten kat kat büyük olan çok ağır devasa yıldızlardı. Bu devasa yıldızlardan bile büyük olan yıldızlar süpernova patlamalarıyla uzaya ağır elementler saldılar. Oksijen, karbon, demir ve benzeri ağır elementler ilk defa bu büyük yıldızlardaki süpernova patlamaları sonucu meydana geldiler. Bu sayede yayılan ağır elementlerle birlikte diğer küçük yıldızlar ve gezegen sistemleri meydana geldi.
Teoriye göre yalnızca hidrojen ve helyumdan Güneş veya daha küçük yıldızlar meydana gelemezken, gerçekte bunun olabileceği görüldü. Son araştırmalarda keşfedilen SDSS J102915+172927 yıldızı hem Güneş’ten küçük, hem de 13 milyar yaşında. Asıl şaşırtan ise bu yıldızın yalnızca hidrojen ve helyumdan meydana gelmiş olması. Diğer elementler neredeyse hiç yok. Yıldızın nasıl oluştuğu yada var olduğu şimdilik gizemini korusa da bilim insanları, onun da ilk oluştuğunda devasa büyüklkte bir yıldız olduğunu sonra zamanla ve bilinmeyen bir septen dolayı oluştuğu gazın büyük bir kısmını kaybederek küçük bir yıldıza dönüşmüş olabileceğini düşünmekteler. Yıldızla ilgili araştırmalar ise devam ediyor.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder