Iapetus Neden Boyanmış Gibi Görünüyor?

Iapetus, 1671 yılında keşfedilen bir Satürn uydusudur. Cassini tarafından keşfedilen uydu, kaşifi de dahil olmak üzere tüm bilim dünyasında şaşkınlığa sebep olmuştu. Çünkü Iapetus en enteresan görünüme sahip olan uydulardan biridir. Bir tarafı parlak beyaz diğer tarafı ise siyah görünen uydunun bu garip görüntüsünün ardındaki gizem yıllarca çözülememişti. İapetus’un bir diğer garip özelliği de dağlık yapısıydı. Öylesine sıra dağlara sahiptir ki bu dağlıklar neredeyse bir cevizi andırmasına sebep olmaktadır. İki yüzeyi arasındaki farklılığın sebebini çözemeyen bilim adamları Iapetus’un erken evren de meydana gelmiş olabileceği savını bile sunmuşlardı. Ama buna birçok bilim adamı inanmak istemiyordu. Peki bu farklı görüntünün sebebi ne olabilirdi? Bir ışık oyunu mu? Ne olmuştu da Iapetus’un bir tarafı boyanmış gibi görünüyordu?
Araştırmalar sonucunda bu gizemlerin bir çoğu ortadan kaldırılabildi. Satürn’ün bilinmeyen koca bir halkası daha vardı ve bu halkanın başlangıcı Iapetus uyudusuna çok yakındı. Satürn Sistemi’nin 10 bin katı daha fazla bir bölgeye yayılmış olan bu devasa halkanın ortasındaysa bir başka gizem olan Phoebe uydusu yer alıyordu. Pheobe de ters yönde döndüğü için bunun gizemi çözülememişti. Buna da başka bir yazıda değineceğiz. Konumuza dönecek olursak, bu devasa boyutlardaki halkanın keşfedilmesiyle birlikte Iapetus’un karanlık görünen tarafının gizemi çözüldü. Gizemli uydunun bir tarafının karanlık olmasının sebebi bu devasa halkanın gölgesiydi. Peki Iapetus’un boyanmış gibi görünmesine sebep olan madde neydi? Bunun sırrı ise tam olarak çözülememiştir. Ancak gizemli uydunun yüzeyinde bulunan buzun süblimleşmesi sonucu geride bıraktığı karbon tabakasının bu görüntüye sebep olduğu düşünülüyor. Göktaşları da bu tabakanın iyice boyanmış görünmesine sebep olmuş olabilir. 
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder