Halkalı Gökada: Hoag Cismi

Hoag Cismi, sıra dışı bir görselliği bulunan bir gök adadır. Halkalı Galaksi de denilmektedir. 1950 yılında gök bilimci Arthur Allen Hoag’ın keşfettiği bu sıradışı galaksi, adını da kaşifinden almıştır. Halka şekline benzediği için de halkalı gökada ya da halkalı galaksi denilmiştir. Gezegenimize olan uzaklığı yaklaşık olarak 600 000 000 ışık yılıdır. Neden halka şeklinde olduğu ise henüz bilinmemektedir. Görüntüsüyle bilim dünyasında hayranlık uyandıran bu uzay cismi için gezegenimsi bulutsu ve tuhaf gökada tanımlamaları da kullanılmaktadır.
Hoag Cismi, büyüklük olarak da içinde bulunduğumuz galaksi olan Samanyolu Galaksisi’nden biraz daha çok. Bu da çapının 100 000 ışık yılından daha fazla olduğu ve yüz milyarlarca da yıldız barındırdığı anlamına gelmektedir. Büyüleyici bir görsellikte olan Halkalı Galaksi nelerden oluşuyor? Kesin olarak bilinmese de bu “tuhaf” görünümlü gökadanın genç, dev ve parlaklığı çok yüksek olan mavi yıldızlardan oluştuğu tahmin edilmektedir. Yine kesin olarak bilinmemekle birlikte, bu tarzda halkalı bir galaksinin oluşabilmesi için gökadaların birleşmesi gerektiği düşünülmektedir. Yani küçük bir gökadanın, büyük bir gökadaya karışmasıyla. Böyle bir birleşme gerçekleşirken Hoag Cismi’ndeki gibi halka oluşmasına sebep olabilecek yığılma diski denilen bir yapı meydana gelebilmektedir.

Hoag Cismi’nin merkezindeki çekirdekten halkasına olan mesafe neredeyse her koldan eşit uzaklıktadır. Bu yüzden enredeyse tam bir halkaya benzeyen bu galaksi, halkalarıyla Satürn’ü de andırmaktadır. Galaksinin merkezindeki yıldızların yaşlı yıldızlar; halkasındaki yıldızların ise genç yıldızlar olduğu düşünülüyor. Çekirdek bölgesindeki sarı renk bu yaşlı yıldızlar sayesinde oluşuyor. Halkalardaki genç yıldızlar ise mavi renkte ve bu bölgedeki yıldız oluşumu sürekli bir şekilde devam ediyor. Yani Halkalı Galaksi’nin halkasında sürekli olarak yoğun bir şekilde yeni yıldızlar oluşuyor. Uzayda başka halkalı galaksilerin bulunduğunu da eklemeden geçmeyelim. Ancak bilinen hiçbir halkalı galaksinin halkası, Hoag Cismi'ninki kadar düzgün değil.SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder