Hale-Bopp Kuyruklu Yıldızı'nın Keşif Hikayesi

Astronomi bilimi her ne kadar uzman bilim adamlarının çalışmalarıyla gelişse de amatör gök bilimcilerin katkıları da görmezden gelinemeyecek derecede çoktur. Amatör astronomlar çok sayıda asteroid ve kuyruklu yıldız gözlemlemiş, bunları bilim dünyasına kazandırmışlardır. Hale-Bopp Kuyruklu Yıldızı da bunlardan biri. İki gözlemcinin birbirlerine çok yakın zamanlarda (birkaç saat arayla) keşfettiği Hale-Bopp kuyruklu yıldızının keşfinin hikayesi ise şöyle: amatör astronom olan Thomas Bopp, Arizona’da arkadaşıyla birlikte yıldızları gözlemlemeye gider. Tarihi de not düşelim: 22 Temmuz 1995. Bopp, Messier cisimlerini gözlemlerken daha önce görmediği bir gök cismi fark eder. Hemen bu gök cisminin haritalarda var olup olmadığını kontrol eder. Cisim, gök haritalarında yoktur. Bopp, bulduğu yeni cismi heyecanla gözlemlemeye devam eder. Yaptığı gözlemden sonra cismin bir kuyruklu yıldız olabileceği fikrine kapılan amatör astronom, evine doğru yola koyulur. Evde daha detaylı gök haritalarını inceler ve cismi yine göremez. Yeni bir gök cismi keşfettiğini anlayan Bopp, durumu Astronomi Telegrafları Merkez Bürosu’na iletir. Ertesi gün Harvard Gözlemevi’nden gök bilimci Daniel Green, Thomas Bopp’u arar ve bir kuyruklu yıldız keşinin ortağı olduğunu bildirir.
Hayatını en önemli anını yaşadığını belirten Bopp, keşfe ortak olmuştur. Çünkü kendisinden 1-2 saat önce Astronomi Telegrafları Merkez Bürosu’na bir başkası daha aynı yıldızı bulduğunu iletmiştir. Dünya’nın en fazla kuyruklu yıldız gözlemleyen amatör astronomu olan Alan Hale için, gözlemlediği yüzlerce kuyruklu yıldızla amatör kelimesi kullanılmasa da olur herhalde. Hale ise, aynı tarihte New Mexico’da Clark ve d’Arrest Kuyruklu Yıldızlarını gözlemlemektedir. Clark’ın gözlemi bittikten sonra d’Arrest’in doğmasını bekler. Bu sırada da Messier cisimlerinin olduğu yere çevirir teleskobunu. Daha önce görmediği bir cisim fark eden Hale de hemen gök haritalarını kontrol eder. Cismin yıldızlara göre konum değiştirdiğini gören Alan Hale, bir kuyruklu yıldız bulduğunu anlar ve Astronomi Telegrafları Merkez Bürosu’na mail atar. Ertesi gün kendisine bir tebrik mesajı gelir. Bu mesajda kendisinden birkaç saat sonra başka bir amatör astronomun da aynı kuyruklu yıldızı gözlemlediğini öğrenir. İşte birbirlerinden habersiz olarak yaptıkları bu keşifle Alan Hale ve Thomas Bopp, bu kuyruklu yıldıza isimlerini verirler. Hale-Bopp Kuyruklu Yıldızı resmen keşfedilmiş olur. 
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder