Hale - Bopp Kuyruklu Yıldızı

Hale – Bopp Kuyruklu Yıldızı, 22 Temmuz 1995 yılında amatör astronomlar tarafından keşfedilmiştir. Adını da bu amatör gök bilimcilerden almıştır. Alan Hale ve Thomas Bopp isimli bu iki kişinin birbirlerinden habersizce ve neredeyse eş zamanlı olarak gözlemlediği kuyruklu yıldızın keşif hikayesini bir başka yazımızda kaleme almıştık. Şimdi de Hale – Bopp Kuyruklu Yıldızı hakkında bilgi vereceğiz. Hale – Bopp Kuyruklu Yıldızı’nın çapı yaklaşık olarak 40 kilometre olarak ölçülmüştür. Kuyruk uzunluğu ise neredeyse 1 milyon kilometre civarındadır. Öpik – Oort Bulutu’ndan gelen Hale – Bopp, 1996 yılında dünyamızdan çıplak gözle de gözlemlenebildi. Üstelik çıplak gözle izlenebilme süresi 1,5 yıl gibi uzun bir süreydi. Yapılan araştırmalar sonucunda yörüngesini 2300 – 2400 yıl arasında tamamladığı anlaşılan meşhur kuyruklu yıldız, dünyamızdan muhtemelen 4400’lü yıllarda tekrar gözlemlenebilecek konumda olacak.
Hale – Bopp’un yörüngesi çok basık bir elips şeklindedir. Güneş Ssitemi ile olan düzlemsel açısı 89,5 olarak ölçülmüştür. Yapılan hesaplamalara göre Hale – Bopp Kuyruklu Yıldızı, 1 Nisan 1997 yılında Güneş’e en yakın olduğu noktadan geçmiştir. Dolayısıyla kuyruklu yıldızın en parlak olarak gözlemlenebildiği tarih de bu tarihtir. Yıldızın, 3200’lü yıllarda ise Güneş’e en uzak pozisyonda olacağı düşünülüyor.
Hale – Bopp, 1997 yılının Mart ayı başlarında konum olarak Cygnus takımyıldızında yer almaktaydı. Mart ortalarında Andromeda takımyıldızına geçen kuyruklu yıldız, sonrasında sırasıyla Perseus ve Taurus takımyıldızlarına geçmiştir. 1997 Mart ve Nisan arasında parlaklığı yüksek oranda değişen Hale – Bopp’un en parlak olarak gözlemlendiği tarih, Güneş’e de en yakın olduğu tarih olan 1 Nisan 1997’dir. Kuyruklu yıldızların parlaklığı dünyamıza ve Güneş’e olan uzaklıklarına bağlıdır. Güneş’e olan uzaklık azaldıkça yıldızın parlaklığı artar. Bunu, Güneş’e yaklaştıkça parlaklığı artar şeklinde de ifade edebiliriz.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder