"Güzel" Gezegen Satürn'ün Enteresan Uydusu Hyperion

Daha önce halkalarını ele aldığımız, güneş sisteminin en ihtişamlı görünen gezegeni olan Satürn’nün 60 civarında uydusu bulunmaktadır. İşte bu uyduların arasında öyle bir tanesi var ki gök yüzüne olan merakı katlayarak arttıracak cinsten. Bu uydunun adı Hyperion. 1848 yılında bulunan bu uydunun 3 kaşifi vardır: baba oğul olan William Cranch Bond, George Philips Bond ve onlardan sadece iki gün sonra Hyperion’u keşfeden William Lassell. Bu bilim adamları neredeyse eş zamanlı olarak bulmuşlardır Hyperion’ı. Bu yüzden uydunun kaşifi olarak 3 isim de anılır.
Hyperion ismini ise İngiliz astronom John Herschel sayesinde almıştır diyebiliriz. Çünkü Satürn’ün uydularına Roma mitolojisinde tanrı olan Satürn’ün kardeşlerinin; yani Titanların isimlerinin verilmesini ilk kez John Herschel teklif etmiştir. Hyperion şekil olarak patatese benzetilmektedir. Üç ekseni olan uydunun küresel bir şekli yoktur ve yörüngesi de sürekli değişir yani kaotiktir. 
Hyperion’un ait olduğu gezegen olan Satürn’e uzaklığı yaklaşık olarak 1,5 milyon kilometre Satürn’ün bilinen diğer uydulardan farklı olan bu uydusunun bir diğer ilginç yönü ise süngerimsi bir yapıya sahip olması. O kadar ilginçtir ki bu uydunun yoğunluğu sudan daha azdır. Gözenekli yapısıyla adeta bir süngere benzeyen Hyperion’daki bu gözenekleri yüzeyine çarpan meteorların oluşturduğu düşünülmektedir. Hyperion’a çarpan meteorların sebep olduğu volkanik püskürmelerin gözenekleri oluşturduğu tahmin ediliyor. 
Uydunun bu dairesel olmayan, anormal şekline de yine aynı şekilde meteorların yol açmış olabileceği düşünülüyor. Meteor yağmurları uydunun bir kısmını koparmış olabilir. Satürn’ün en enteresan uydusunun yüzeyindeki kraterlerin genişliği iki kilometre ile on kilometre arasında değişmektedir. Süngere benzeyen Hyperion’un yüzeyindeki yoğun aşınmaların sebebi her ne kadar meteorlara bağlansa da tam olarak neden kaynaklandığı ispatlanamamıştır.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder