Güneş Sistemi’nin Volkanik Olarak En Aktif Gökcismi: IO

Jüpiter’in dört büyük uydusundan biri olan IO’yu (okunuşu ay-o) 1610 yılında Galileo Galilei keşfetmiştir. İsmini Yunan mitolojisinde Zeus’un sevgililerinden olan IO’dan almıştır. Bu tanrı Roma mitolojisindeki Jüpiter’e denk gelmektedir. IO’nun kaşifi Galileo olarak kabul edilse de bu konu hakkında bir belirsizlik vardır. Çünkü Simon Marius, yayınladığı bir çalışmayla IO ve öteki Jüpiter uyudularını Galileo’dan daha önce 1609 yılında keşfettiği iddiasında bulunmuştur. Galileo ortaya atılan bu iddiaya inanmamış ve Simon Marius’un çalışmasına çalıntı demiştir. Uydunun en önemli özelliği 400 civarında aktif yanardağı bulunmasıdır. Bu volkanlardan sürekli olarak kül ve kükürt püskürür. Güneş Sistemi’ndeki volkanik özellikler bakımından en aktif olan uydu ve gökcismidir. Büyüklük olarak neredeyse Ay kadar olan IO, Jüpiter’e 420 bin kilometre mesafede olan yörüngesi etrafındaki bir tam turunu 42 saatte tamamlamaktadır. IO’daki dev yanardağlardan biri yapılan araştırmalarda görüntülenebilmiştir. Görüntülenen bu dev volkanik dağın 18 senedir aktif olduğu bilinmektedir.
Dünyamızdaki yanardağlardan çıkan gazlar ve tozlar yerçekimi sayesinde en çok 30 metreye kadar yükselebilir. Ancak IO Dünya’dan daha küçük bir kütleçekime sahiptir ve bu sebeple IO’daki yanardağlardan çıkan püskürtüler Dünya’dakinen çok daha fazla yüksekliğe ulaşabilirler. Öyle ki püskürenlerden bir kısmı Jüpiter’in yörüngesine bile yayılabilir.
Aslında IO’nun tıpkı Ay gibi içinin soğumuş olması gerekirdi. Ancak Jüpiter öylesine güçlü bir etki yapmaktadır ki IO için sıcaktan yanıyor tanımlaması yapılabilir. Aşağıdaki fotoğrafta Jüpiter’in önündeki IO’yu görüyorsunuz. Bu görüntüden Jüpiter’in ne kadar devasa bir gezegen olduğu anlaşılabilir. Zira IO ile arasındaki mesafe yaklaşık olarak dünyamızla Ay arasındaki mesafe kadardır diyebiliriz.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder