Güneş Sistemi’nin En Büyük Gezegeni Jüpiter'in Büyüklüğü

Adını Roma mitolojisindeki en büyük Tanrı’dan alan Jüpiter, Güneş Sistemi’nin en büyük gezegenidir. Az çok Astronimi’ye, gökyüzüne merakı olan hemen herkes Jüpiter’in gezegenlerin en büyüğü olduğunu bilir. Jüpiter’in büyüklüğü boşuna dillere destan olmamıştır. Öyle ki bu büyüklük, Güneş sistemi’ndeki tüm gezegenlerin toplamından bile daha çoktur. Hatta Güneş Sistemi’ndeki bütün gezegenlerin üstüne Güneş Sistemi’nin tüm meteorları, kuyruklu yıldızları eklense dahi yine Jüpiter’in büyüklüğüne ulaşılamayacaktır. İşte bu yüzden Güneş Sistemi’nin Güneş, Jüpiter ve bazı kalıntılardan meydana geldiği söylenir. Yani dünyamızın büyüklüğü Jüpiter'in yanında ancak bir kalıntı olarak tanımlanabilir. 
70 bin kilometre çapa sahip olan Jüpiter, dünyamıza 643 milyon kilometre uzaklıktadır. Bir gaz gezegeni olarak bilinmekte ve atmosferinin yaklaşık olarak %88’i Helyum ve Hidrojenden oluşmaktadır. Geri kalan küçük yüzdeyi metan gibi zehirli gazlar ve su buharı oluşturur. Hidrojen ise yaklaşık olarak %89 ile en büyük yüzdeye sahiptir. Yani bir gaz devi olan Jüpiter neredeyse Hidrojen ve Helyumdan oluşuyor diyebiliriz. Jüpiter oluştuğu zamanlarda biraz daha büyüseymiş adeta ikinci bir güneş olabilecek içeriğe sahiptir. Güneşimizle aynı olan bu içeriğine rağmen nükleer füzyona sebep olacak kütleye sahip olmadığı için güneş olamamış, gezegen olarak kalmıştır. 
Bu koca gezegenin şimdiye kadar elde edilen bilgilere göre 67 uydusu var. Ancak bu sayının artabileceği düşünülüyor. Uydularından bazıları çok büyük bazılarıysa çok küçüktür. Küçük Güneş Sistemi de denilen Jüpiter’in bazı uyduları o kadar küçüktür neredeyse bir kaya kadardır. Bu yüzden astronomlar arasında bazılarının uydu sayılmayacağını söyleyenler de vardır. Gaz devi gezegenin en büyük uydusu olarak görülen Gandymede, çapı baz alındığında Merkür gezegeninden daha büyük bir gök cismidir. Jüpiter’in bu devasalığı diğer gezegenler ve özellikle de dünyamız için büyük bir şanstır. Çünkü eğer Jüpiter olmasaydı dünyamıza sık sık asteroidler çarpabilirdi. Ancak Jüpiter yüksek çekim gücü sayesinde dünyamıza çarpabilecek olası gök cisimlerinin yörüngeleri değişir ve başka yöne doğru giderler. 
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 yorum:

Yorum Gönder